REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ

BASHKIA RRĖSHEN

---
Home Keshilli Bashkiak Biznesi ne Mirdite Lajmi i Fundit Shtypi
- Mirdita.net
Prill Rreshen
H M M E P SH D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 16 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

 
Qyteti e territori
>  
 
>  
>  
>  
 
>  
>  
>  
>  
>  
---------
Historiku
COMUNE
> Stafi
> Keshilli Bashkiak
> Gjendja Civile
> Asistenca Sociale
> Arti & Kulture
Sherbime te Qytetarit
> Formularet
> Dokumentacioni per leje dhe sheshe ndertimi
> Njoftime per tendera
 
Si dhe ku Jemi!
>

Shoqatat

> Bankat
> Shendetsia
> Arsimi
>

Ambienti

> Transporti
> Pensioni
> Studentat
> Ansambli Mirdita
> Sporti

 

 
 

 
-

 

Fėmijėt jetimė tė Mirditės, pak orė festė me mbėshtjen e intelektualit humanist Lekė Preēi.

Mirdita si gjithė rrethet e tjera tė vendit ka njė shtresė njerėzore e cila ka nevojė qoftė edhe pėr njė fjalė tė mirė. Ata janė fėmijėt  jetimė  tė cilėt fati u ka caktuar tė rriten pa njėrin prej prindėrve, apo nė rastin mė tė keq, pa asnjėrin prej tyre. Pa dyshim nėse sado pak arrin tė depėrtosh nė mendimet e tyre, e kupton se me ēfar stresi ata rriten, kur shikojnė moshatarėt e tyre qė kanė njė fat tjetėr, ndryshe me ta. Ndonėse ka ligje qė i mbėshtesin nė njė farė mase, shoqėria e kapluar me problemet e saj, qėndron indiferent ndaj kėsaj kategorie, ndonėse nė shumė raste ka edhe individė tė veqantė me  zemėr tė madhe, dhe nuk hezitojnė tė bėjnė tė pa mundurėn pėr tė qėnė pranė kėsaj shtrese mjaf delikate tė shoqėrisė sonė. Njėri prej tyre pa dyshim ėshtė Lekė Preēi,  i cili prej disa vitesh ka bėrė qė festa e Krishtlindjeve tė jetė festė e veqantė edhe pėr kėta fėmijė, tė cilėt pėr disa orė largohen nga realiteti tė cilin askush nuk do t’ua uronte.

Lekė Preci i cili prej disa vitesh ėshtė emigrant i integruar nė Itali drejton edhe njė shoqėri tė njohur ndėrtimi nė kėtė vend, nuk i ka harruar jetimėt edhe kėtė vit. Nė pa mundėsi pėr qėnė pranė fėmijėve jetimė nė ditėt e festės sė Krishtlindjve, ka “deleguar” bamirėsinė e tij pėrmes studiuesit tė mirnjohur tė vlerave historike mirditase, intelektualit cilėsor z. Nikoll Loka. Bashkėpunimi ka qėnė i sukseseshėm  edhe me kryetarin e Shoqatės sė jetimėve z. Ded Pepkolaj, i cili ditė mė parė ėshtė marrė me organizimin e ditės sė festės pėr jetimėt. 

Ceremonia!

Rreth 50 fėmijė janė mbledhur nė njėrin prej lokaleve tė qytetit. Me njė meny tė pasur, organizatorėt janė kujdesur qė atmosfera tė ishte sa mė e kwndshme nėn tingujt e muzikės. Ne fillim ka pėrshėndetur  Kryetari i Shoqatės sė Jetimėve tė Mirditės z. Ded Pepkolaj i cili u ka uruar tė gjithė fėmijėve jetimė dhe familjarėve tė tyre, pėr festat e fundvitit. Ai ka falenderuar kryetarėt e bashkive Rrėshen dhe Rubik pjesmarrės nė kėtė takim z. Ndue Gega dhe Gjokė Vuka pėr mbėshtetjen e tyre, por nė veqanti z. Lekė _Preci pėr mbėshtjen finaciare dhe qytetare, dhe pėrfaqėsuesin e tij nė kėtė evenimet, z. Nikoll Loka.

Nė kėtė takim ka pėrshėndetur edhe z. Ndue Gega, kryetari i Bashkisė Rrėshen i cili nė fjalėn e tij ka theksuar se nė kėtė rast vij para jush jo si Kryetar i Bashkisė, por si mėsues dhe prind. Ju uroj tė dashur fėmijė tė rriteni pa ndjenjėn e stresit qė vjen si rezultat i mungesės sė prindėrve. Falė edhe pėrkujdesit tė Kryetarit tė jetimėve z. Ded Pepkola, takime tė tilla ju vllazėrojnė me njėri tjetrin, duke bėrė qė tė kompensohet sado pak mungesa e prindėrve, qoftė edhe pėr pak orė apo minuta. Nė pėrfundim z. Ndue Gega i ka uruar pėr njė vit sa mė tė mbarė dhe premtues.

Nikoll Loka tha se ju fėmijė keni lindur pėr tė qenė tė lumtur si gjithė tė tjerėt, por fati ju ka bėrė qė tė mos i keni njėrin prind, apo tė dy sėbashku. Pranė jush ka njerėz me zemėr tė madhe si Lek Preēi, qė i cili bėn qė tė paktėn pėr disa orė tė qėndroni sėbashku, tė gėzuar si gjithė moshatarėt e tjerė. Unė jam kėtu nė emėr tė z. Lekė Preēi, intelektuali  humanist i cili ndan disa kontribute nga puna e tij, traditė kjo edhe nė Europė. Nė emėr tė tij unė ju uroj Gėzuar festat e fundvitit.

Mė tej kanė pėrshėndetrur edhe Kryetari i Bashkisė Rubik z. Gjok Vuka, Kryetari i Shoqatės sė Verbėrve etj. Mė pas ka vijuar kėnga dhe vallja me tė gjithė fėmijėt, ndėrkohė kėngėtari Nikoll Dedaj nė duet me kėngėtaren e re  Daniela Koka, kanė kėnduar disa kėngė pėr fėmijėt jetimė.

Aleksandėr Ndoja

23. 12. 2011