REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ

BASHKIA RRĖSHEN

---
Home Keshilli Bashkiak Biznesi ne Mirdite Lajmi i Fundit Shtypi
- Mirdita.net
Prill Rreshen
H M M E P SH D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 16 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

 
Qyteti e territori
>  
 
>  
>  
>  
 
>  
>  
>  
>  
>  
---------
Historiku
COMUNE
> Stafi
> Keshilli Bashkiak
> Gjendja Civile
> Asistenca Sociale
> Arti & Kulture
Sherbime te Qytetarit
> Formularet
> Dokumentacioni per leje dhe sheshe ndertimi
> Njoftime per tendera
 
Si dhe ku Jemi!
>

Shoqatat

> Bankat
> Shendetsia
> Arsimi
>

Ambienti

> Transporti
> Pensioni
> Studentat
> Ansambli Mirdita
> Sporti

 

 
 

 
-

 

Dy fshatrat mė tė mėdha nė Bashkinė Rrėshen, Nderfushaz dhe Kodėr Rrėshen sė shpejti me rrugė tė asfaltuara.

Prej disa ditėsh nė dy fshatrat mė tė mėdha dhe me popullsi tė konsiderueshme nė Bashkinė Rrėshen,  po punohet me intensitet tė plotė pėr lidhjen e tyre mė rrugė tė asfaltuar. Bėhet fjalė pėr fshatrat Ndėrfushaz dhe Kodėr-Rrėshen, fshatra tė cilat pas pak muajsh do tė kenė njė komunikim konfort me qytetin e Rrėshenit.

Pėr objektin “Sistemim-Asfaltim,rruga Rreshen–Nderfushaz” ka qėnė  Operatori Ekonomik “Uleza Ndertim Shpk & GPG Company shpk” me nėnshkrues kontrate z. Nikolin Shpani, e cila ka pas njė procesi tė gjatė gare mes operatorėve ekonomikė, ka fituar tenderin me vlerė prej 48 686 670 lekė.

Puna ka nisur me intensitet tė plotė, dhe ndonėse punimet janė nė fillimet e tyre segmeti rrugor ka filluar tė pėsojė ndryshimet e para. Segmenti fillon nė urėn degėzuese pranė varrezave publike nė tė hyrė tė qytetit tė Rrėshenit, dhe vijon nė urėn e cila ka qėnė ndėrtuar pėr kalimin e trenit hekurudhor. Pikėrisht kėtu ėshtė filluar me zgjerimin e trasės dhe me zbutjen e ngjitjes pėr nė urė. Ndėrkohė punimet vijojnė disa qindra metra mė tej, nė fillim tė fshatit.

Sipas drejtuesit ligjor tė “Ulza Ndėrtim” z. Nikolin Shpani, fillimisht po punohet me ndėrtimin e veprave tė artit dhe disiplinimin pėrfundimtar tė vendkalimit tė ujrave. Po vihen tombina tė mėdha nė pėrputhje me kriteret teknike tė kėrkuara, dhe po realizohet betonimi i pjesėve anėsore tė rrugės. Z. Shpani ka konfirmuar se do tė punohet me cilėsi tė lartė, dhe do tė zbatohen me pėrpikmėri tė gjitha kushtet inxhinierike e teknike tė kėrkuara.

Po ashtu po punohet edhe nė fshatin Kodėr Rrėshen. Kėtu po  zbatohet faza e IV-t e ndėrtimit tė rrugės qė lidh qytetin Rrėshen, me qėndrėn e kėtij fshati.

Sipėrmarrės i punimeve ėshtė “Genti-shpk” me drejtues ligjor znj. Drane Boci. Fodi i vėnė nė dispozicion nga ivestitori Bashkia Rrėshen ėshtė nė masėn  21794028 lekė, dhe afati i pėrfundimit tė punimeve ėshtė 90 ditė. Puna ka fillur nė tė hyrė tė fshatit Kodėr Rrėshen, dhe do tė pėrfundojė nė ekstremin tjetėr tė fshatit, pranė Kishės.  Ndėrkohė pėrveq kėtij segmenti, pjesė e kėtij projekti do tė jetė edhe njė segment tjetėr nga lagjia Kodėr, e cila lidhet me rrugėn kryesore.

Punimet nė kėto dy segmente rrugore qė lidh dy fshatra tė rėndėsishme tė Bashkisė Rrėshen janė ndjekur nw mwnyrw periodike edhe nga kryetari i Bashkisė z. Ndue Gega. Nė kontakt me drejtuesit teknikė dhe ligjorė tė dy operatorėve ekonomikė z. Gega ka lėrkuar cilėsi tė lartė nė punime dhe zbatimin me pėrpikmėri tė kushteve teknike tė investimeve pėrkatėse.

A.   Ndoja

8 shtator 11