REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ

BASHKIA RRĖSHEN

 

---
Home Keshilli Bashkiak Qytetar Nderi Lajmi i Fundit Dioqeza e Rreshenit
- Mirdita.net
Qershor Rreshen
H M M E P SH D
        1 2 6
4 5 6 7 8 9 13
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29   30
             

 

 
Qyteti e territori
>  
 
>  
>  
>  
 
>  
>  
>  
>  
>  
KULTURA
>  
>  
>  
>  
>  
>  

 
 Lidhjet
>  
>  

 

Ju rekomandojme  web...
> Mirdita.net
>  
>  
>  
------
Historiku
COMUNE
> Stafi
> Keshilli Bashkiak
> Gjendja Civile
> Asistenca Sociale
> Arti & Kulture
Sherbime te Qytetarit
> Formularet
> Dokumentacioni per leje dhe sheshe ndertimi
 
 
> Njoftime per tendera
> Plani i Rregullullues i Qytetit
>Komunikate per shtypin
 
 
Si dhe ku Jemi!
>

Shoqatat

> Bankat
> Shendetsia
> Arsimi
>

Ambienti

> Transporti
> Policia Bashkiake
> Tatim-taksat
> Ansambli Mirdita
> Sporti

 

 
 

 
-

Ansambli “Mirdita”, koncert madhėshtor nė Tiranė

Speciale e gazetes

“Mirdita nė metropol, qershor 2007”

Pas show-t tė madh artistik tė qershorit tė vitit 2004 nė sallėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit nė Tiranė, kėtė fundqershori, ansambli i ėshtė drejtuar njė qendėr tjetėr mikpritėse pėr mirditorėt, pallatin e Sportit “A.Rusi” nė Tiranė.

Ka qenė njė veprimtari e menduar mirė prej mė se dy muaj nga qendra kulturore nė Rrėshen, e cila do tė promovonte njėherėsh vlera tė bartėsve, trashėguesve,  krijuesve dhe studiuesve tė folkut tė Mirditės. Gjithēka u konceptua jo thjeshtė si njė koncert, por me njė prurje mė fuzive tė tėrė artit e kulturės falė promocionit mediatik tė njė speciale nė gazetė tė shkruar dhe atė vizive. Ndėrkohė njė kėshill artistik, nėn drejtimin e drejtuesit tė ansamblit “Mirdita” Pjeter Marku, njėkohėsisht drejtues i qendrės kulturore nė Rrėshen, pėrzgjodhi nga krijimet mė tė arrira dhe pėrfaqėsuese nga albumet e shumė kėngėtarėve tė afirmuar qė jetojnė apo jo nė Mirditė. Koncerti u konceptua si njė alternim nė mes kėngėve tė supėrpozuara dhe atyre tė kėnduara “live” nė sallėn e pallatit tė sportit Tiranė.

Pas njė pėrgatitje tė gjatė dhe tė mundimshme, qė lidhej me gjithė aksesorėt pėrbėrės tė kėtij aktiviteti gjigand tė Mirditės nė metropol, mė 29 qershor artistėt mė nė zė tė Mirditės ishin nė Pallatin e Sportit nė Tiranė.

Ėshtė dashur punė e madhe e organizatorėve pėr tė pėrshtatur fushėn e madhe tė pallatit si njė vend skenografie, ndėrsa ėshtė ndihmuar nga qendra kulturore e Durrėsit, me dhėnin nė dispozicion tė arsenalit tė fuqishėm fonik dhe specialistėve tė saj. Ėshtė i dyti rast qė Durrėsi e ndihmon ansamblin dhe duket se po vihen ura efikase bashkėpunimi tė nė mes Durrėsit dhe Mirditės pėrmes kulturės.

Ndėrkohė nė pjesėn hyrėse tė pallatit tė sportit, ėshtė improvizuar njė stendė me libra, gazetėn “Mirdita” dhe kasetat e albumeve tė kėngėtarėve mirditorė. Duke afruar ora 19.00 qindra mirditorė dhe tė tjerė qė kanė lidhje me Mirditėn, pas vite qėndrimesh e kontributesh nė Mirditė, por dhe tė tjerė, kuksianė, dibranė, deri dhe gjirokastritė a tė tjerė, i janė drejtuar sallės nė biseda tė lirshme dhe kujtime nga jeta e pėrbashkėt me mirditorė. Pėr afro 1 orė emocione tė pafundme kanė pėrcjellur ato momente nė mes qindra njerėzve tė mbledhur aty pėr tė shijuar artin e Mirditės, njė prej krahinave mė tipike sa i pėrket kėtij sensi tipologjik nė vendin tonė.

 

Koncerti, nisja madhėshtore

 

Njė nisje madhėshtore, pėrmes njė regjisure qė sillte emocione me orkestralen e njohur tė viteve 1983 kur kantautori i njohur Dorian Nini, do tė dėrgonte nė festfolk njė nga “simfonitė” e Mirditės. Futja nė skenė e tėrė artistėve, kėngėtarė e valltarė, instrumentistė, shoqėruar me pamje videoprojektuese nga vendlindja, dhe mė pas njė gurgullime e tėrė efektesh qė tė kujtonin malet, krojet, bjeshkėt, livadhet, tėrė jetėn qė gumėzhin nė Mirditė, ishte shumė emocionuese nėn tingėllimat e lingeve e kėmborėve, ēiftelive, lodrės, bilbilit e fyellit.

Mė pas salla ėshtė pėrfshirė nga njė entusiazėm i madh kur janė derdhur fjalėt origjinale pėrmes zėrit melodioz tė kėngėtares Mrikė Trumshi tek “Xhamadani i Trimėrisė”.

Kėshtu numėr pas numri, kėngėtarėt janė bėrė pjesė e pandarė e emocioneve tė spektatorit tė shumtė nė sallė, duke sjellė natyrshėm alternimin nga kėngėt epike tė Fran Precit, Gjin Donės, tek lirikat e mrekullueshme tė Kastriot Kolės, Anton Gjokės, Kol Zefit, Prena Beleshit, Prena Becit, Bardhok Dedės, Gjovalin Filopatit, Afėrdita Lalės apo balada e Arinda Gjonit dhe rapsodia e Gjela Dukės.

Meloditė instrumentale kanė korrur shumė duartrokitje qė me interpretimin virtuoz tė Llesh Lleshit nė sharki apo Paulin Pali nė sint, dhe tek veglat frymore me pėrshėndetjen e Gjovalin Ndrecės. Nikollė Preēi ka sjellė alegri nė sallė me kėngėn e tij akapelo, por dhe pėrshėndetjet e dibranit Sherif Dervishi apo Artan Kola me orkestren e kultivuar te G. Kodres sjellin kėnaqėsi pėr pjesėmarrėsit. Vallet janė pjesė e rėndėsishme pėrshėndetėse e kėtij programi tėrheqės, me vallet e grupit tė valltarėve tė Rubikut nėn drejtimin e mjeshtrit tė tyre Fran Nikolli, por nuk kanė harruar tė pėrshėndesin dhe vėllezėrit Allaraj nga Kukėsi dhe instrumentistėt, vėllezėrit Celiku, duke sjellė kėshtu copėza tė njė koncerti gati-gati kombėtar.

Nė sallė ka qenė dhe fituesja e kafazit 5 nė ”News 24” Diana dhe miqtė e saj, tė cilėt nė njė improvizim nė skenė janė pėrshėndetur nga qindra mirditorė dhe mė pas janė nisur pėr nė Maqedoni.

Pėrshėndetje tė shumta i janė adresuar grupit tė Mirditės nga pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Kulturės, artistė dhe kėngėtarė tė njohur. Edhe drejtues tė pushtetit vendorė tė Mirditės kanė qenė nė shkallėt e stadiumit duke ndjekur koncertin, ndėrkohė kryebashkiaku i Rrėshenit Gjon Dedaj, ka pėrcjellur emocionet e tij qė nga Gjermania.

Drejtues i ansamblit, organizator dhe marketingu Pjeter Marku. Programi u prezantua denjėsisht nga gazetari Gjergj Marku, udhėheqės artistik Gjin Dona, koreograf Fran Nikolli, skenografia Gjok Pepa, Fonia: Lin Kiku & JULI, promocioni i Mirditės turistike nė videoprojektor Aleksandėr Ndoja, shtypshkrimet e posterave dhe gazetės Gjon Jaku, dhe marketingun e P. Markut me ndihmėn e disa sponsorėve. Koncerti u filmua nga A.Pertena dhe pritet te prodhohen kaseta.

Pas programit qindra spektatore u derdhen ne sallen e pallatit duke u bere njesh me kengetaret dhe artistet e tjere, duke marre kujtime te shumta permes fotove. Ata i falėnderuan artistet dhe organizatoret per kete gezim qe u sollen, duke lene te nenkuptohet se programe dhe organizime te tilla jane gjithnjė te mirėpritura si nje nevoje e brendshme shpirterore per te patur nje ure lidhje te tille me vendlindjen e dashur, Mirditen.

 

 

 

 

 

Speciale e gazetes  “Mirdita nė metropol, qershor 2007”

-Pėrmbajtja nė word e gazetės-

 “Mirdita nė metropol”, shpalim i vlerave tė njė treve

I pyetur afro njė vit mė parė, nė njė veprimtari tė rradhės, pėr atė qė po ngjet nė Mirditė, me krijimtarinė e zhanreve tė ndryshme, ku nė tė veēantėn e trevave veriore, spikaste njė lloj bumi i prodhimeve kulturore dhe cilėsia e sjelljeve, shkrimtari Preē Zogaj, duke evokuar „shkollėn letrare tė Lezhės“ tė viteve 80-tė, pak a shumė pėrmendi se ajo shkollė, duket se ka ardhur dhe ėshtė „fshehur“ nė Mirditė. Natyrisht, e thėnė me njė grimatė shakaje, pasi konvencionet Lezhė, Mirditė, Pukė a Sarandė, tani nė kohėn e internetit, janė kaq tė papėrceptueshme. Megjithatė ka njė fakt, qė duhet shėnuar nė zhvillimin e letėrsisė shqiptare, qė ėshtė dhe fakt kulturor dhe fakt historik, pasi pėr atė shkollė tė viteve tė parapluralizmit nė Lezhė, nga zyrtarėt e asaj kohe, sidomos ata qė ndodheshin nė letėrsi, flitej nė kuptim pezhorativ, pasi siē dihet nė atė kohė kishte vetėm njė shkollė, atė tė realizmit socialist. Ēdo gjė tjetėr cilėsohej devijim nga vija zyrtare. Por, atje u ngrit nė ato vite, pikėrisht njė shkollė e tillė, qė ushqehej nga emrat mė tė mėdhenj tė letėrsisė botėrore. Poetėt, krijuesit, studiuesit e asaj treve, krijuan atė shkollė letrare qė karakterizohej nga mėnyra metaforike e shprehjes, natyrisht pėr t’iu shmangur kufizimeve tė kohės, pra, si tė thuash, ashtu si Dibra apo Mirdita, fjala vjen, kanė mėnyra tė tėrthorta pėr tė thėnė tė vėrtetėn, edhe aty nė letėrsi u krijua „e folmja me dy kuptime“. Ishte momenti qė prej kėndej u ndie njė ndikim i madh jo vetėm nė rrafshin verior, por dhe atė jugor.

Nė atė kohė janė njė grup krijuesish, poetėsh, letrarėsh, prozatorėsh, edhe nė Mirditė, qė u tunduan t’u ngjanin krijuesve lezhjanė, dhe tani, ajo qė ėshtė vėrtetė befasuese pėr nje trevė kaq tė vogėl, pas 17 vitesh, kėta krijues mirditorė janė sė bashku, mbase dhe me njė shkollė etiko-filozofike letrare tė vetėn, duke krijuar njė bilanc tepėr sinjifikativ krijimesh dhe rigjallėrimesh tė vlerave. Ėshtė njė arsye mė shumė, qė kjo prurje kaq cilėsore, nė njė trevė tė vogėl, por me njė histori tė veēantė, tė kėrkojė dhe paraqitjen nė metropol. Ėshtė njė mikrometropol i krijuar prej kohėsh, kėtu nė Rrėshen, dhe duket se shprehja „poetin, krijuesin s’e mban vendi“, ėshtė pjesė e lajtmotivit pėr t’u paraqitur nė metropol me krijimtarinė mė tė mirė kulturore, artistike, folkloristike.

 

Nė duart e poetėve...

 

Shpalimi i kulturės mirditore pėrmes njė dite kulturore ėshtė njė ide e kahershme qė qarkullon si projekt i qendrės kulturore tė Mirditės me mesazhin se jeta kulturore bėhet e duhet tė bėhet kudo ku ka njerėz, forca krijuese dhe idealistė tė pėrkushtuar. Kjo nismė u mbėshtet nga dashamirės tė artit dhe nga institucionet qendrore tė kulturės, si njė bashkėpunim dhe shkėmbim vlerash.

Kėsaj rradhe do tė jetė njė koncert i ansamblit artistik “Mirdita”, qė nė vitet 70 dhe 80 ka patur njė shkėlqim emblematik nė rang kombėtar, por qė nė formacione tė reja artistike muzikore nuk ka rreshtur.

Nė fakt ditėt kulturore, sipas drejtuesit tė shtėpisė sė kulturės Pjetėr Marku, ka vite qė po aplikohen me sukses, dhe nė rastin konkret nuk pėrbėn rastin e veēantė qė krijuesit mirditas promovojnė vlera artistike nė kryeqytet. Sipas drejtuesit tė shtėpoiusė botuese „Mirdita“ Ndue Dedaj, edhe vetė enti botues vepron mes Mirditės dhe Tiranės, si nė pėrgatitjen dhe shtypjen e librave, ashtu dhe aplikacionet e ndryshme. Ashtu si nė Miritė japin shfaqje: ansambli i shtetit i Kėngėve dhe Valleve, trupa e cirkut tė Tiranės, varieteja e Shkodrės, artistė tė rinj me grupet e tyre etj. Ėshtė diēka e natyrshme komunikimi i ndėrsjelltė i vlerave kulturore nga kryeqyteti dhe rrethet. Nė veprimtaritė kushtuar letėrsisė nė Mirditė kanė qenė pjesėmarrės mjaft personalitete tė letėrsisė, artit dhe kulturės, si Dhimitėr Xhuvani, Mark Krasniqi, Ndoc Gjetja, Pjetėr Arbnori, Limos Dizdari, Preē Zogaj, Jorgo Bulo, Adriatik Kallulli, Kiēo Blushi, Muntas Dhrami, Saimir Kumbaro, Albert Minga. Mirdita sot, mė tepėr se me ēdo gjė tjetėr, pėrfaqėsohet me librin dhe kulturėn e saj. Siē ka shkruar jo pa dhimbje njė shkrimtar i njohur, duket se kėtė trevė “tė floririt tė djeshėm”, qė i rrėmbehej me aq mund nėntokės, gjeologėt dhe minatorėt e djeshėm ua kanė dorėzuar tashmė kėtė vend poetėve...

Paraqitje tė tilla kulturore tė trevave, zonave, qyteteve, jo vetėm nė metropol, thonė kulturologėt, janė dhe njė kujtesė pėr institucionet shtetėrore, veēmas pėr Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve pėr njė legjislacion mė efikas pėr institucionet e kulturės nė bazė, tė cilat pėrgjithėsisht nuk ndjehen. Nė kėtė kuptim kryeqyteti duhet tė “lėshojė” mė shumė kompetenca, buxhete, projekte, pasi njė nga shkaqet e braktisjes sė zonave malore eshtė dhe vakėsia e jetės kulturore.

 

Hershmėria e njė kulture unikale

 

Edhe studiuesit e historisė, edhe njerėzit e tjerė tė letrave, edhe tė huajt qė e kanė shkelur kėtė trevė qė nga mesi i shekullit XIX e kanė nėnvizuar hershmerinė e njė kulture thuajse unikale tė Mirditės. Studiuesi i njohur dhe shkrimtari Moikom Zeqo nė njė intervistė interesante pėr Mirditėn ka prekur disa gjurmė tė lashtėsisė, qė lidhen qysh me pirustėt mineralpunues tė minierave tė Fandit etj. Ndėrkohė qė dhe tė tjerė nė mėnyrė figurative kanė shkruar “Nė Mirditė pashė se pirustėt ishin gjallė.” Ėshtė e kuptueshme qė disa shenja monumentale tė kėsaj treve do tė lidhen patjetėr me gurin, si atė mineral, po dhe gurin si simbol, psh. mbishkrimin e famshėm tė Arbėrit tė Gėziqit (Ndėrfanės), qė i pėrket shekullit XIII.

Studiuesit e sotėm mirditas thonė se njerėzit qė kishin mundur nė kėtė vend tė shkruanin nė gur (pėr herė tė parė dhe fjalėn Komb) parpara se tė zbulohej Formula e Pagėzimit e shkruar nė letėr, qė kishin “shkruar” nė memorie njė Kanun si ai i Lekė Dukagjinit e tė tjera vlera tė shquara tė traditės, ishte e natyrshme qė njė ditė ta gjenin rrugėn pėr te libri, ndonėse vonė. Por fillimet e letėrsisė janė sigurisht shumė mė tė hershme nė kėtė trevė se tė sotmet, ku shquhet poeti nismėtar i Rilindjes Prend Doēi, Abati i mirėnjohur i Mirditės, qė me pasionin e tij pėr kulturėn, dijen dhe progresin mblodhi jo vetėm shkrimtarėt mė nė zė tė kohės nė shoqėrinė e tij “Bashkimi”, por i bėri shkrimtarė dhe famullitarėt e maleve tė Mirditės- tė mblidhnin lėndė folkorike, gjuhėsore, etnografike, si Dom Dodė Kolecin, Prend Sulin, Nikoll Kimzėn etj.

 

Bum botimesh nė njė spektėr tė gjerė

 

Drejtuesi i entit botues Mirdita poeti dhe studiuesi Dedaj, thotė se kėto kohė kemi patur njė bum tė vėrtetė botimesh, duke nisur mė sė pari, me disa monografi qė lidhen me Krishtėrimin, si njė problematikė padyshim me interes tė veēantė pėr shkrimtarėt dhe studiuesit e njė treve qė nuk u asimilua pėrgjatė historisė sė pushtimeve as nė kulturė, as nė besim, as nė mėnyrėn e jetesės dhe tė drejtėn dokėsore, por sigurisht spektri ėshtė shumė mė i gjėrė, ēka e dėshmojnė dhe botimet tona tė viteve tė fundit. Kėshtu kemi patur botime: me veshtrime tė Mirditės nė histori, arkeologji, krishtėrim, etnokulturė, visarin leksikor, kontributin pėr pavarėsi, universin psikologjik tė mirditorėve; Mirditėn nė gjeografi, hartografi, turizėm, miniera e gjeologji; monografi pėr zona tė veēanta si Fani, Kthella, Kaēinari, apo pėr njė varg figurash historike tė sė shkuarės.

Krahas autorėve qė jetojnė dhe shėrbejnė nė Mirditė, njė kontribut tė dukshėm kanė dhėnė studiuesit mirditas qė punojnė prej vitesh nė qarqet shkencore dhe universitare tė Tiranės. Nė vėmendjen tonė kanė qenė dhe disa libra me mjaft jehonė nė kohėn kur u shkruan, si “Lule” e Fabian Barkatės dhe “Pėrmes Mirditės nė dimėr” e Stavri Frashėrit. Gazeta lokale “Mirdita”, prej 3 vjetėsh ka ndikuar jo vetėm nė informimin e publikut, po dhe nė promovimin e vlerave krijuese, artistike, ashtu si dhe televizioni lokal “Mirdita TV”.

Opinioni i lexuesit, i shtypit po dhe i kritikės, sa ka qenė e mundur, ka vlerėsuar se mjaft nga librat e botuar vitet e fundit kanė sjellė vlera tė mirėfillta letrare, si antologjitė “Kontakt Poetik” dhe “Ti je duke ardhur” (kjo e fundit e autorėve mė tė rinj), vėllimet poetike tė para e tė dyta apo librat nė prozė tė njė vargu autorėsh.

Janė pėrfshirė nėpėr antologji apo kanė botuar krijimtarinė e tyre nė libra tė veēantė: Gjokė Beci, Gjon Mark Ndoj, Preng Cub Lleshi, Viktor Gjikola, Ndue Gjika, Zef Zefi, Nikoll Loka, Gjon Marku, Donika Tusha, Preng Maca, Silvana Gjika, Salvador Gjeēi, Dodė Pjetri, Age Ruēi, Ndue Bushkola, Gjergj Nikolli, Eglantina Deda (Beci), Raimonda Doda etj. Tėrheq vėmendjen sidomos poezia e autorėve tė rinj, qė tė bėn tė besosh se letėrsia nė kėtė trevė do tė ketė tė ardhme.

Nė Mirditė, thotė Dedaj, ka vite qė ka patur nje interes tė veēantė pėr librin. Psh botimet e reja tė viteve 80 nė librarinė e Rrėshenit dhe Rubikut nuk rrinin as tri ditė. Pas njė dhjetėvjeēari, le tė themi indiference pėr librin dhe leximin, tani ka njė numėr lexuesish nė rritje, sidomos ndėr tė rinjtė, gjer nisma intelektualėsh pėr tė krijuar biblioteka familjare. Doemos qė ka ndikuar dhe klima krijuese dhe botuese nė kėtė. Promovimet e librave nė Mirditė janė nga festat mė tė bukura letrare, gjė qė ėshtė thėnė nga mjaft tė ftuar. Por nuk janė promovuar vetėm libra tė autorėve vendės. Nė Rrėshen janė ftuar pėr tė promovuar librat e tyre dhe Mark Krasniqi nga Kosova, Mons. Angelo Masafra, Preē Zogaj, Mons. Zef Simoni, Neritan Ceka, Pal Doēi, siē ėshtė promovuar dhe botimi mė i ri i veprės sė Migjenit etj.

 

Njė poet i njohur, nė njė promovim libri nė Rrėshen para disa kohėsh, qe shprehur nė mėnyrė lakonike: “Nė Mirditė po zhvillohet ajo qė ėshtė mė e vėshtira, dmth, kultura, ndėrsa nė shumė vende ajo ėshtė lėnė pas dore”.

Duke vijuar me kėtė konstatim lakonik tė tij, duket se kultura nuk gabon. Politika, politikanėt gabojnė nė prognoza, parashikime, por fakti qė nė Mirditė ka njė grup intelektualėsh tė fushave e specialiteteve tė ndryshme qė janė bashkuar pėr t’i dhėnė zė kulturės, pėr t’i dhėnė jetė librit, botimeve, tregon se ka njė parandjenjė intelektuale se jeta mund tė zhvillohet cilėsisht edhe nė treva tė vogla, por tėrė nur e bukuri, ajėr tė pastėr, resurse zhvillimi e mrekulli turistike, pėr tė cilat herėt a vonė shteti do tė kujtohet. Kėtė mesazh mėton tė japė dhe kjo ditė e veēantė kulturore, qė do t’i ofrohet publikut kryeqytetas mė 29 qershor nė pallatin e sportit “Asllan Rusi” nė Tiranė.

Arta Fusha

 

Kėtė koncert pa  mjeshtrin e kėngės Fran Vorfi

Tė gjithė e kujtojmė Fran Vorfin nė koncertin e madh tė ansamblit “Mirdita” nė qershor tė 2004 nė Teatrin e Operas nė Tiranė. Kėnga e tij dyshe me Fran Preēin dhe grupi epokal i burrave, pati njė defekt nė pėrcjelljen teknike, mikrofoni i “adashit” tė tij nuk punoj! Por zėri i Fran Vorfit punoj pėr mrekulli edhe pse sėmundja donte ta sfidonte. Dhe mė pas, teksa nė skenėn e atij tempulli tė shenjtė kujtuam “vitet e arta” tė artistit tė madh, lotė tė padukshėm rrodhėn nga sytė e tij, si pėr tė na kujtuar se nuk do tė ishte mė nė mes miqve dhe shokėve tė tij artistė me tė cilėt kishte bėrė historinė 50 vjeēare tė artit burimor mirditas! Por dueti i improvizuar me “mollėn” e hijshme, u shoqėruan tėrė kohės nė kėmbė nga salla 1500 vetėshe, si kurrėndonjėherė. Dhe Frani iu duk secilit si njė “dhėndėrr” me zėrin e ėmbėl dhe staturėn e jashtėzakonshme prej artisti tė skenave tė mėdha.

 “Ėshtė legjendė e rrallė e tė kėnduarit tė kėngės burimore tė Veriut. I paarritshėm…Nuk mund t’i kėndonim kurrė si ai kėngėt e atyre viseve!”. Kėto janė fjalėt e Hysni Zelės nė njė bisedė tė para 5-6 viteve nė njė koncert tė Ansamblit tė Shtetit nė Mirditė. Pėr njė vokal tė rrallė e kanė vlerėsuar mjeshtra tė muzikės shqiptare dhe studiues tė folkut.

Fran Vorfi, “primoja” i formacionit tė njohur “Grupi i Burrave tė Mirditės”, u kthye nė njė emblemė tė festivaleve folkorike pėrmbi 40 vite me rradhė. Ky formacion vijon tė mbijetojė edhe sot me kėngėt e bukura epike, edhe pse nuk ndodhet “krushku” i parė i tij. Ai ėshtė shuar nė moshėn 65 vjeēare duke lėnė pas njė pasuri. tė vyer tė folkut burimor, kėngėve epike dhe lirike. Njė pasuri qė duket se ėshtė “arkivuar” nė arshivat e mykura tė RTSH-sė, por pa bėrė tė mundur nxjerrjen e tyre prej aparaturave tė vjetra inēizuese.

Padyshim, nė mes artistėve tė mrekullueshėm mirditorė Fran Vorfi mbetet legjendė e kėngės burimore tė Mirditės dhe mė tej, por asnjėherė i vlerėsuar pėr shkak tė biografisė, dhe i harruar kėto vite, deri sa u shuajt nė moshėn 65 vjeēare, por qė u vlerėsua nga pjesėmarrja e qindra banorėve tė Mirditės e mė tej, duke i bėrė homazhe tek pallati i kulturės dhe pėrcjelljes sė denjė pėr nė banesėn e fundit.

 

Poeti Gjokė Beci pėr “Grupin e Burrave tė Mirditės”:

 

“…kam pyetur veten: ku e gjen gjithė atė forcė epike Fran Vorfi qė bashkon zėrin e 9 djemve e djemtė i bėn burra dhe 9 burrat me zėrin e tyre jehojnė sa pėr nėntėqind!...”

Gjergj Marku

 

Ndue Dedaj, njė jetė e lidhur me librin

 

Ndėr mirditorėt qė rrallė fati u ka rėnė tė jenė kaq tė lidhur me jetėn krijuese, studimet, kulturėn, artin, publiēistikėn. 50 vite jetė, qė fėmijė nė njė lidhje ritmike me letrat, gati-gati si njė kėrkesė fiziologjike. I lindur nė Shėngjergj tė Kaēinarit dhe me njė peripeci shkollimi sa andej kėndej, duke e shpėrngulur “shtėpinė” tashmė nė konvikte qė nė klasėn e pestė, do tė merrte zė nga tė sprovuarit nė dhuntinė e tė shkruarit nė organet e shtypit tė kohės. Qė nga viti 1971 bėhet i kėrkuari i Zėrit tė Rinisė me reportazhet e njohura pėr nervin, realitetin dhe tė shkruarit bukur, pėr 20 vite me rradhė. Nė vitin 1987 fiton ēmim tė parė pėr reportazhin “Stinėt e gurit tė nuses” botuar nė gazetėn “Zėri i Rinisė; boton ndėrkohė dhe nė “Zėri i Popullit”, “Bashkimi”, “Mėsuesi” etj. Nė shtator tė 1087 punon redaktor nė gazetėn lokale “Mirdita”.

Nga viti 1991 e nė vazhdim boton shkrime tė ndryshme publicistike nė gazetat “Koha jonė”, “Aleanca”, “Shekulli”, “Shqip” etj.

2001. Kryetar i bordit tė gazetės sė pavarur “Mirdita”.

2005. Pėrfshihet nė enciklopedinė “Gazetarė dhe publicistė shqiptarė”, pėrgatitur nėn drejtimin e Hamit Boriēit.

Nė gazeta tė ndryshme: “Koha Jonė”, “Shekulli”, “Aleanca” etj. boton portrete dhe profile pėr figura dijetarėsh tė sė kaluarės tė lėna nė harresė, si abat Prend Doēi, gjuhėtari Dodė Koleci, historiani Nikoll Kimza, etnografi Prend Suli, imzot Zef Oroshi, shkrimtaren disidente Musina Kokalari etj. Dissa nga shkrimet e tij mė tė spikatura sė voni janė “Balada e Nuses sė vdekur”, studim-ese nė gazetėn “Shekulli”, “Ismali Kadare, mes letėrsisė dhe biografisė”, nė gazetėn “Shqip“, “Pėrqasje mes “Edipit mbret” dhe njė legjende tė vjetėr mirditase”, studim-ese nė gazetėn “Shqip”. Nė kėtė gazetė shfaqet dhe si opinionist.

Pas shkollimit universitar dhe pasunviversitar ka njė karrierė tė shkėlqyer si mėsimdhėnės dhe metodist, dhe pėr kėtė fakt pėrfshihet nė disa projekte tė Ministrisė sė Arsimit, dhe nė grupe kualifikuese jashtė shtetit. Tani mbulon shėrbimin psikologjik nė tri shkollat e Rrėshenit.

Letėrsia, studimet, botimet

 

1979. Boton poezitė e para nė gazetėn “Studenti” Tiranė; mė pas dhe nė “Zėri i Rinisė”, “Drita” etj.

1994. Bėhet nismėtar i krijimit tė shtėpisė botuse “Mirdita” nė Rrėshen. Njė nga drejtimet e kėsaj shtėpie botuese ishte publikimi apo ripublikimi i veprave tė shquara tė traditės letrare e kulturore nga autorė tė huaj e vendės, qė nuk mund tė qarkullonin para vitit 1990. Njė tjetėr kahje e botimeve ka qenė ai me fokus shkollėn dhe arsimin, mėsuesin dhe nxėnėsin, qė nga antologjitė poetike tė tė rinjve tek manualet pėr njohjen e vendlindjes etj.

Redakton libra, shkruan parathėnie, reēensa pėr libra tė ndryshėm, tė cilat i publikon nė shtypin e pėrditshėm dhe atė tė profilizuar. Ka arritur nė 100 numri i titujve tė botuar nga kjo shtėpi botuese.

 

Si autor boton disa libra artistikė:

1998. Aizbergu i Hanės (poezi).

2001. Kėndej kaloi koha (poezi).

2004. Hyjnesha e Pyllit (tregime pėr fėmijė).

2004. Dashuri nė kullėn e ngujimit (tregime e novela).

2005. Shembja (roman).

Ėshtė njėkohėsisht autor i monografive e librave studimorė:

1999. “Toka e katedraleve” (studim), ribotuar nė vitin 2006 pas njė ripunimi tė ndjeshėm.

2000. “Kaēinari” (monografi).

2001. “Kanuni dhe koha e sotme” (studim).

2005. “Fabian Barcata dhe ditari i tij shqiptar” (monografi).

Pėr krijimtarinė e tij letrare kanė shkruar shkrimtarėt e njohur Dhimitėr Xhuvani, Dhori Qiriazi, Behar Gjoka etj., kurse pėr studimet e tij kanė shkruar profesorėt Ismet Elezi, Zef Mirdita, Mark Tirta, Pal Doēi etj.

Nga viti 2000 drejton “Lidhjen Kulturore Austri - Mirditė”, krijuar me ndihmėn e Caritasit Austriak, konkretisht tė famullitarit tė Shvarcagut (landi i Foralbergut) Franz Vinsauer, me tė cilin bashkėpunon nė vazhdimėsi pėr botime dhe projekte tė tjera kulturore.

 

 Pjeter Marku, drejtuesi i kulturės me shpirtin e piktorit

Nėse do tė flitet pėr sipėrmarrje kulturore qė duan guxim nė njė trevė me fare pak resurse financiare (kultura nė kėtė sens shihet si vrima e fundit e kavallit), padyshim mendja tė vete tek drejtuesi i qendrės kulturore nė Rrėshen, Pjetėr Marku. Por tashmė njė simbiozė e lidhur nė mes drejtuesit dhe piktorit. Ashtu si shumė veprimtari tė shėnuara prej 6 vitesh me emrin “Mirditė” kėndej dhe m’atanė kufirit si nė Kosovė, Maqedoni apo Mali i Zi, edhe njė veprimtari e tillė si “Mirdita nė metropol” kanė realizues kryesor piktorin Marku. Edhe pse ka mbushur 60 vjetorin ndihet i freskėt dhe i papėrtuar si nė ditėt e para tė punės, ndonėse kultura sa ē’ėshtė njė sektor i bukur, shprehet ai, po aq tė jep stres e mund, sepse tė duhet tė gatuash “bukė” me fare pak miell, madje dhe pa tė!

Pas diplomimit si piktor, lėviz me punė nė Kukės ku drejton dhe Lidhjen e Shkrimtarėve dhe artistėve atje. Mė pas nė Mirditė pėr disa vite, ku nuk e harron zanatin e vjetėr, atė mė pasionantin, piktorin. Me marrjen nė drejtim tė qendrės kulturore i jep njė imazh tė ri dhe rigrumbullim tė ansamblit “Mirdita” sidomos.

Por nuk harron artin e pikturės, pėr tė cilin ka kaluar shumė sfida shėndetėsore. Ekspozita tė tėra marrin udhė qė nga ajo:

nė Kukės 1976, 1978, 1982, 1984

nė Mirditė: 2003, 2004, 2005 nė maj tetor

Ravena Itali 2004; Gjilan Kosovė 2003

Disa ekspozita tė pėrbashkėta.

Pjesėmarrės nė ekspozita kombėtare 1974, 1975, 1976, 1978, 1979, 1981, 1984, 1988. Dhe mbarėkombėtare nė kosovė 2003.

Lėvron kompozimin, portretin, peizazhin, grafiken dhe disa teknika tė tjera kryesisht nė vaj, akrilik, tush, pastel.

Vizitorėt e shumė qė kanė kaluar nėpėr ekspozitat e tij kanė shėnuar:

Jozef Limpreht, ish-ambasdori amerikan: “Faleminderit pėr shancin qė mė dhatė tė shoh artet e bukura tė prodhuara nga artistė mirditorė dhe pikturėn e bukur qė mė dhuruat”.

Lutfi Hazizi (zv/kryeministėr i Kosovės: “Atė qė nuk arrita ta pėrjetoj gjatė vizitės sime nė Shqipėri e pashė nė punimet tuaja, i nderuari artist, plot dritė, shpresė dhe ngjyra jete”.

Klarisa De Val: “Njė piktor me prodhimtari tė pabesueshme shumė stilesh”.

Akademik Mark Krasniqi: “Puna juaj ka vlera tė mėdha kulturore kombėtare”.

Akademik Ylli Popa: “Njė galeri veprash mjaft tėrheqėse”

Mietek Boduszynski: “Na dhuruat kėnaqėsi tė vecantė”.

Paola Thiede: “Jam shumė e impresionuar nga kjo ekspozitė plot dritė”

Ndoc Gjetja: “Ekspozita e piktorit Pjetėr Marku ishte njė befasi artistike e kėndshme pėr mua..me njė frymė poetike qė tė bėn pėr vete”

Ndue Dedaj”: “Njė piktor enderritar, kėrkues, apasionant i ngjyrės dhe peizazhit, idhtar i karaktereve tė forta...”

Dod Pjetraj: “Tri ngjyrat bazė tė Mirditės: e kuqja, e zeza dhe e bardha...”

Duhen shėnuar dhe punimet nė udhėtim, duket si njė piktor qė ėshtė gjithnjė pėr udhė. Dhe njė nga kėto udhė kanė qenė dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku piktori ka ardhur me rreth 40 punime tė frymėzuara prej andej. Ndėrkohė qė vijon tė punojė pa pushim. Duke mos e harruar, artistin dhe organizatorin njėkohėsisht.

Kėsisoj Mirdita nė saj dhe tė kontributit tė tij mbetet nė avangardėn e organizimit tė veprimtarive tė shumta dhe tė larmishme kulturore qė i shėrbejnė promovimit mė tė mirė tė trevės.

 

Arbėrit nė luftė pėr komb dhe kulturė

 

…”Njė gjė qė tė tjerėt e kanė thėnė ėshtė se duke devijuar pak nga Mirdita, duke zbritur mė nė jug, nė Mat, Gjon Kastriotin kėtu e kemi pasur – nė viset tuaja nė Mat-Mirditė merr kėtu edhe Lezhėn pastaj. Kėtu ėshtė epiqendra e shtetit tė parė tė shqiptar dhe mė vonė e atij shteti tė madh tė Gjergj Kastėriotit….”

...Kastriotėt, qė u bėnė kaq tė famshėm, epiqendrėn e tyre e kanė kėtu. Nuk ndahet Mati nga Mirdita, as Mirdita nga Mati nuk ndahen. Do t’i keni tė shkruajtura kėto kėtu tek unė…qė do t’ua jap”. Pati deklaruar nė njė intervistė tė tij shkencėtari Dhimitėr Shuteriqi.  Nė kėtė rajon tė Shqipėrisė sė Veriut qė sė herėshmi ishte i tėri katolik pra nė Mirditė-Mat, ku nė lashtėsi kishte qenė atdheu i Pirustėve, e prej nga ku kishte nisur e lulėzuar njė kulturė mė vete, e cila sot ka hyrė nė kujtesėn e studiuesve e arkeologėve si “Kultura e Matit”.  Njė kulturė e mirėfilltė shqiptare pa ndikime tė kulturave tė tjera, qofte kjo romake a bizantine ku gjenden gjetje unikale e tė papėrsėritėshme si “Mbishkrimi epigrafik i Gėziqit” nė Mirditė, i pėrkrenares sė famshme ilire tė Pėrlatit, e i dhjetra e dhjetra gjetje tė tjera e ku do tė ruhej dhe arshivohej pėr mė vonė thesare kombėtare.

Kėto treva qė i dhanė forcė ashtės sė shqiptarizmės e prej nga ku nisin ngjarje tė mėdha kombėtare e nga ku qė sė herėshmi zgjohet fuqishėm njė vetėdije dhe ndėrgjegje shqiptarizme nė mėnyrė tė pandėrprerė tėrheqin vemendjen e albanologėve e studiuesve, eksploratorėve e politikanėve tė cilėt rendin tė thonė e dokumentojnė pėr kėto treva.

Kryeipeshkvi i Durrėsit, Imzot Pal Engjelli- Ky jetoi nė 1417-1470, i cili hyri nė historinė e kombit tonė si bashkėpunėtor i tė madhit Gjergj Kastrioti, ky prelat i madh i kishės katolike shqiptare, gjatė njė vizite baritore nė Mat (Emathia), vuri re ērregullime tė mėdha nė punėt dhe nė veprimtarinė fetare. Me kėtė rast, mė 8 nėntor tė vitit l462 nėnshkruan nė kishėn e Dukagjinit tė Mat Formulėn ė Pagėzimit, qė mė vonė do tė rezultojė si dokumenti mė i vjetėr i shqipes sė shkruar. Fraza shqip gjendet nė njė letėrqarkore nė latinisht. Un tė pagėsonj pr’ emnit Atit e t’Birit e t’shpertit Shenjt. Ky prelat i kishės katolike nė atė periudhė kishte nėn juridiksionin e vet edhe famullitė e Matit dhe dioqezat e kėsaj krahine. Ajo u shkrua pėr tė ndihmuar banorė tė krahinave tė largėta qė banonin nėn vėshtėrsi dhe mungesė tė veprave tė kultit tė cilat pas kėsaj mund t’i pagėzonin fėmijėt nė shtėpi, nėse pėr shkaqe tė ndryshme, nuk kishin mundėsi t’i ēonin nė kishė. Kėshtu gjejmė tė parin dokument tė shkruar tė gjuhės sonė amėtare i cili formulohet natyrėshėm nė dialektin gegė. Njoftimin e parė pėr kėtė dokument e bėn studiuesi dhe historiani rumun Nikolla Jorga, i cili e botoi mė l915. Duke ndriēuar e duke hedhur vėshtrimin tej shekujsh nė gjuhėn e dokumentuar dhe nė kulturėn tonė kombėtare. Arqipeshkvi Pal Engjelli ishte detyruar tė ndėrhynte nė pajtimin e prijėsave shqiptarė tė cilėt pas vitit 1462 kur Dukagjinėt dhe Lekė Zaharia kishin hyrė nė konflike tė ashpra pėr pretendime territoriale tė Dukagjinėve, ēka detyroi ndėrhyrjen e Skenderbeut). (E. Jacques) por pas kėtij viti problemet midis Kastriotit e Lek Dukagjinit u bėnė tė mprehta Gjergj Kastrioti u kishte dhėnė tė drejtė Lekė Zaharisė por kjo kishte shkaktuar probleme serioze me Lekė Dukagjinin. Arqipeshkėvi i Durrėsit Palė Engjėlli arrin t’i sheshojė kėto kontradikta nė vitin l463 arrin tė pajtojė dy prijėsit e shquar tė kohės, Skenderbeun dhe Lekė Dukagjinin pėrballė rritjes sė vazhdueshme tė trysnisė sė turqve nė tokat e Dukagjinėve, dihen dhe janė tė njohura konfliktet midis tyre qoftė pėr zotėrime territoresh e sundimesh por edhe pėr probleme tė tjera.

Duhet mbajtur parasysh se nė atė kohė vendi ishte vazhdimisht nėn presionin e turqve dhe problemet midis princėrve shqiptarė do tė conin nė njė katastrofė tė pėrgjithėshme. Kėshtu priftėrinjtė, ipeshkvit, dhe argjipeshkvit ishin tė shtrenguar tė linin rezidencat e tyre nė qytete dhe tė ngujoheshin nė male, pasi ndiqeshin egėrsisht nga turqit.

Arqipeshkvia e Durrėsit u zhvendos nė thellėsi, nė Lis tė Matit, ku ishte dioqeza pėr tė zhvilluar prej andej njė aktivitet tė fuqishėn e tė rėndėsishem kishtar e atdhetar. Kėtu Arqipeshkvi Pal Engjelli duhet ta ketė shkruar formulėn e pagėzimit pikėrisht pse pėr arsye nga mė tė ndryshmet, sė pari prej presionesh dhe pėrndjekjesh kish nisur njė laramanizim i imėt. Nė fakt siē pohon studiuesi gjerman Stadtmyller, Shqipėria e Veriut ishte e tėra katolike megjithatė mungesa e shėrbėtorėve tė Krishtit kishte filluar tė ndjehej.  

Akoma mė tej vetėdija dhe shqiptarizma, ashta e shqiptarizmės vazhdonte tė mbruhej thellė maleve tė Mat-Mirditės. Atje nė Gurin e Bardhė tė Matit lind Pjetėr Budi ky burrė fisnik i maleve tona emri i tė cilit i kapėrcen kufijtė e kėtyre dy trevave dhe zė vend nė altarin e vetėdijes dhe kulturės sonė kombėtare. Ky fshat i strukur atje nė zonėn e Bazit i jep kėsaj treve njė emėr tė madh, jo rastėsisht, por prej kėsaj zone kishin rrjedhur familje tė moēme. Vetėm pak mė nė perendim, nė kufi me to, dikur ishte gjendur familja e madhe princėrore e Skurajve, prej tė cilės kemi njė histori mė vehte. Mė vonė Malēit ashtu si nė Zadrimė, Bardhajt. Apo siē kishin bėrė epokė nė Mirditė e Blinishtėt e Dukagjinėt.

Asnjėherė hipotezat historike nuk mund tė merren apriori si qind pėr qind tė vėrteta por njė gjė ėshtė e pa mohueshme. Pėrderisa nė nuk njohim deri me sot njė dokument tjetėr me tė vjetėr se formulėn e pagėzimit nė shqip atėhere Lisi i Matit hyn nė historinė e vendit tonė si atdheu i tė parit shkrim shqip.

Gjithėsesi orientimi i shqiptarėve ishte drejt perendimit.  

Sic shohim nga dokumentat historike, nga Piu II, pėrpjekjet qenė tė gjalla e do tė mbėrrijshin, sipas shqetėsimit tė tij, te shpallja e Gjergj Kastriotit mbret i Shqipnisė, e te vumja e kėsulės sė kardinalit Argjipeshkvit tė Durrėsit, Pal Engjėllit, i familjes tė njohun e fisnike tė Engjėllorėve, me prejardhje nga Drishti, autorit tė atyne Constitutiones nė tė cilat N. Jorga do tė gjindėte Formulėn e pagėzimit qė deri mė sot njihet si dokumenti i parė i gjuhės shqipe.

Vetė Papati e shpall Gjergj Kastrioti « Athleta Christi », pėr tė cilin dijetari gjerman Franz Babinger do tė shkruente: « Por krishtenimi te Skanderbegu pati nji fatos tė rķ i cili mori mbi vete rolin qė luejti Janos Hunyadi dhe pėr 18 vjet tė tjerė dijti ta mbante lart shkėlqyeshėm » fill pas vdekjes sė tij do tė vinte nji pushtimit tė shpejtė i Italisė. Synimi i Muratit II e mė vonė i tė birit tė Mehmetit II. Prej 1444 deri me 1478 qenė 34 vjet lufte tė pabarabartė dhe heroike tė Arbnorėve ishte jo vetėm Shqipėria por edhe Italia. 

Prej Nikollės V deri te Pali II, e ndihmuan Skanderbegun me shuma tė mėdha qė pėrbaheshin prej « mija duketėsh ari nga thesari papnor ». Po ashtu thekson se « ėshtė e sigurtė qė shumat qė i dhanė ishin nė ēdo rasė mā tė mėdha se ato tė ēfarėdo shteti tjetėr tė veēantė. Kėtyne u duhen shtue edhe shumat e mbledhuna prej pėrfaqėsuesve tė Papės pėr kryqėzatat e Skanderbegut, duke qenė Shqipnia krye-ura e mbramė katolike romake nė Ballkan dhe se papėt po banin gjithēka ishte nė dorėn e tyne pėr tė ruajtur pavarėsinė. Kalisti III, nė nji letėr tė veten, pranon se Skanderbegu bani mė shumė pėr fenė se sa tė gjithė princat e tjerė katolikė.

Nikolla V (1447-1455) pas rėmjes sė Konstantinopolit, qė e quan «nji ndėr fatkeqėsitė mė tė mėdhė pėr krejt krishtenimin. Lajmi i frigshėm i pushtimit tė “Romės sė ré” nga ana e Turqve ngjalli kudo mnerė e topitje. N’ ato ditė Enea Silvio Piccolomini njėri ndėr humanistėt mė tė shtrenjtė, ende pa u bėrė papė , icili mė vonė ėshtė cilėsuar si Papa Piu i II, i pat shkrue papės prej Vjene: “Dora po mė dridhet ndėrsa po shkruej; zemėrimi ma ndalon qė tė heshti dhe dhimba nuk mė len tė flas. I ngrati kėrcuni krishtenim!” ».

Shqiptarėt ndesheshin dhėmb pėr dhėmb me turqit duke u bėrė barrjerė  ndėrsa gjendja e pėrgjithshme nė atė kohė ishte e pėrshkueme prej njifarė apatie. Tė vetmit qė shfaqėn njifarė ujdesi qenė papėt, por edhe kėrkesat e tyne pėr financimin e nji fushate antiturke, qė patjetėr lypte shuma tė konsiderueshme, hasėn nė nji Europė tė krishtenė tė kapėrthyeme ndėr probleme nacionale. Fryma nacionaliste kishte marrė epėrsķ kundrejt ndjenjės sė solidaritetit tė krishtenė, i cili do tė merrte tiparet e nji ndihme efektive ushtarake pėr popujt e krishtenė tė gadishullit Ballkanik, qė po kėrcėnoheshin prej turrit tė urdive barbare turke. Dhe pėrgjegja e Kalistit III qe: « Nuk i lypim kėto pare pėr me i shtī nė dorė pėr dobķ tonėn, pėr me i ndrŷ nė arkėt tona tė hekurta, pėr me i rrezikue tue luejtė me to ose pėr me i shkapėrderdhė me festa, por pėr me i pėrdorė pėr mprojtjen e fesė ».

Barbaria turke rendte qyteteve tė Shqipėrisė, shkatėrronte  qytetėrimin dhe kulturėn e vjetėr ndėrsa malesh hartoheshin planet e luftėrave. Atje nė Macukullin e largėt ipeshkėvi Pal Engjėlli do tė porosiste e bekonte nė Shqip, po, po  nė shqip ndoshta  duke ditur se po formulonte tė parėn frazė shqip. Nuk ėshtė rastėsi qė prelatė tė kishės katolike janė ata qė do tė jenė historikish nistorėt e  veprave tė mėdha .

Kėshtu Lisi i Matit  hyri nė historinė e Shqipėrisė si atdheu i tė parit shkrim shqip. Atdheu i Formulės sė Pagėzimit.

Gjon Marku

 

 

Bardhok Jushi, krahas bisnesit i lidhur me kulturėn

E ka mbajtur fjalėn qėkur tha se do tė sjellė ndėrtime tė bukura, tė hijshme dhe komode nė Rrėshen. Ka ndėrtuar shpejt dhe bukur. Nė fare pak muaj, tashmė po i jep dhe ngjyrat pallatit nėntėkatėsh nė hyrje tė Rrėshenit. Nė njėfarė mėnyre u ka mėsuar tė gjithė homologėve tė tij se si duhet tė ndėrtohet, kur katet rriteshin aq shpejt nga dita nė ditė, java nė javė. Dhe nuk bėhet fjalė pėr ndėrtime nė njė zonė joshėse tė biznesit si nė Shėngjin ku ndėrtimet e tij janė aq tė kėrkuara nga vendas dhe tė huaj, por pikėrisht nė “Rrėshenin e harruar” pėr nga ndėrtimet.

Kush ėshtė Bardhoku? Njeri i guximit, qė i pėlqen inisiativa e lirė, kėrkues ndaj vetes dhe eksplorues i “gjėrave tė par, siē thotė ai, qė nga juristi, avokati, ndėrtuesi, pse jo nė pak kohė, jo thjeshtė pėr aventurė, edhe politikani, atėherė kur kishte nevojė pėr guxim.

I pėlqen tė “lundrojė” nė botėn ligjore dhe atė tė ndėrtimit, dy fusha fort tė lidhura, siē thotė ai. Nė fakt dy botė qė i shkojnė pėr shtat karakterit tė tij, guximit, qėndrueshmėrisė, vizionit menaxhues. Tė ndėrtojė nė krahinėn e tij, mė shumė se biznes, duket se e ka kthyer nė hobi patriotizmi. Mendon pėr Rrėshenin e 2025 dhe pėr kėtė po pėrgatitet pėr planin strategjik urban tė tij.

Por Bardhoku, mbetet dhe njė mik i kulturės, artit. Disa herė ka sponsorizuar pėr gazetėn “Mirdita”, pėr recitalet e kėngėtarėve mirditas, pėr shoqatėn e jetimėve, pėr ansamblin etj. Ėshtė njė respekt qė e meriton t’i kthehet nė njėfarė mėnyre nė emėr tė gjithė kėtyre institucioneve tė kulturės apo jo, pėr kontributin e dhėnė duke e paraqitur si personazh nė kėtė ditė tė shėnuar pėr artin mirditor dhe mirditorėt kudo janė.

 

Bardhok Prenga, njė ēmim surprizė nė Frankfurt.

Bisnesi i tyre emėrtohet SAGEMA, njė sendėrtim i bashkimit tė emrave tė tre djemve tė mrekullueshėm, dy prej tė cilėve studiojnė jashtė shtetit nė Amerikė dhe nė Angli.

E nisin bisnesin nė 1995 si farmaci e dytė e licensuar private nė Rrėshen ku dallohen pėr shėrbimin korrekt dhe cilėsor. Sipas Bardhokut, gjithnjė inisiativat janė tė tijat qė materializohen me profesionalizėm tė lartė nga bashkėshortja Prena.

“Tashmė kemi depon faramaceutike SAGEMA, e njohur nė Tiranė dhe nė gjithė vendin, ku trajtohen mbi 4000 lloje ilaēesh. Ka kaluar nė njė shėrbim intensiv duke u dėrguar mallin tek farmacitė, njė lehtėsim pune pėr ta, duke qenė njė “pasaportė” dinjitoze pėr tė gjithė, rrėfen ai”.

Mbase njerėzit na shohin mė njė stabilitet tė dukshėm sot pas kaq vitesh, por kemi kaluar strese tė tėra, rrėfen Bardhoku, por ishte gruaja qė mė qetėsonte duke mė thėnė, “nėse e ndjejmė veten keq, fundja i shesim tė gjitha dhe dalim jek e jek...”. Ishte si njė lloj ngushėllimi. Por ato asnjėherė nuk shitėn gjė, por e shtuan dhe rigjallėruan hap pas hapi bisnesin e njohur tashmė tė Sagemės, e cila furnizon me produkte cilėsore zona tė tilla si nė Tiranė, Durrės, Fushjė-Kruja, Laē, Burrel, Peshkopi, Kukės, dhe Mirdita patjetėr.

Por nė punėn e pazėshme, duket se “njė sy” tej Shqipėrisė ka vėnė re shėrbimin cilėsor (natyrisht nė Shqipėri ėshtė pak si vėshtirė tė vihet nė evidentim njė mirditor!), dhe pikėrisht nė fillim tė vitit 2006 Sagemės i vjen njė zarf i papritur nga Komiteti Ekzekutiv i Forumit Ndėrkombėtar tė Bisnesit (BID) me qendėr nė Spanjė, ku thuhej se nga vlerėsimet e bėra i ishte akorduar nga “Harku i Europės” (The ARCH of Europe) ēmimi prestigjoz “GOLD 2006”.

Ceremonia pėr dhėnien e kėtij ēmimi u zhvillua nga data 26-27 shkurt 2006 nė Frankfurt tė Gjermanisė. Nė njė sallė tė madhe ku u zhvillua ceremonia e dorėzimit tė ēmimeve ishin bisnesmenė nga e gjithė bota, rreth 60 qė nderoheshin.

Ishte edicioni i 32 qė zhvillohej ndėrsa kėtė e drejtonte presidenti i BID-sė Jose E. Prieto. Madje kur qe zhvilluar nė Amerikė e ka nderuar edicionin dhe vetė ish-presidenti amerikan Bill Clinton. Ēifti Prenga thonė se ėshtė kėnaqėsi shumė e madhe kur gjendesh pėrkrah bisnesmenėve mė tė suksesshėm tė botės, nė fund tė fundit ėshtė njė ēertifikatė pėr kudo tė shkosh jashtė shtetit si bisnes.Ata e ndjejnė si njė krenari pėr vendin tonė dhe jo thjeshtė pėr shoqėrinė tonė tė bisnesit.

Bardhoku ėshtė nga ata qė e ndjen artin e kulturėn, shoqėrine dhe miqėsinė, dhe pėr kėtė sa here vete nė Amerikė, mbledh mirdtorėt nė mėrgim atje duke u sjellė rast shumė sodisfues me aktivitet tė kėndshėm. Por ėshtė dhe njė mik i veēantė i gazetės “Mirdita” dhe artit nė Mirditė, duke dhėnė ndihmesė tė konsiderueshme. Njė personazh qė e nderon kulturėn dhe vendlindjen.

 

Grupi i Kol Picakut, e ardhmja e sigurtė e ansamblit

RRĖSHEN. Mund tė thuhet me plot gojėn se e ardhmja e ansamblit “Mirdita” ėshtė e sigurtė. Kėtė e mundėson fakti i ecurisė pozitive tė artistėve tė vegjėl, tė qendrės kulturore tė fėmijėve nėn drejtimin e muzikantit tė njohur me pėrvojė Kol Picaku. Njė pasion i kahershėm i mjeshtrit Picaku pėr tė punuar me fėmijėt qė shfaqin dhunti nė muzikė, ka bėrė qė grupi i kėsaj qendre tė shpallet mė i miri nė takimet kombėtare e mbarėkombėtare nė edicione tė ndryshme tė instrumentistėve dhe interpretuesve tė vegjėl.

Emri i kėtij grupi ėshtė kaq i lidhur me atė tė drejtuesit tė palodhur, i cili mban mbi shpinė dekada tė tėra aktiviteti qė me orkestrėn frymore tė qytetit, grupin folklorik, festivalet e ndryshme tė muzikės sė lehtė dhe atyre tipologjikė deri nė krijimin e njė bėrthame cilėsore tė artistėve tė vegjėl, qė interpretojnė nė disa vegla, ato burimore, ciftelinė tempera, sharki, bilbil e deri fizarmonikė e piano.

Dy trofe janė shėnuar kėto ditėt e fundit nė Devoll (Festfolk 2007) ku ansambli i tė vegjėlve mirditorė me 29 artistė, nė kėngė, valle e orkestrale, duke u vlerėsuar pėr cilėsi tė lartė dhe kupė simbolike.

Ndėrkaq nė festivalin mbarėkombėtar tė Instrumentistėve tė vegjėl nė Fushė Arrėz, mori kupėn e festivalit pas njė paraqitje dinjitoze nė mes tėrė grupeve  nga Shqipėria dhe Kosova. Mjeshtri Picaku, ia dedikon tėrėsisht fėmijėve kėtė paraqitje si dhe ndihmės qė i dhanė Fran Nikolli me vallet, Drane Reci nė pėrgatitjen e grupeve vokale dhe Llesh Lleshi nė montimin e orkestraleve, Prena Biba qė ndihmoj tė kėnduarit me ngjyra karakteristike tė Mirditės, etj.

Ndėrkohė ēmimi u dha nga juria nė njė koncert nė Rrėshen, i iniciuar nga drejtori i zyrės arsimore Bardhok Filopati. Takimi u kthye nė njė festė nė mes miqsh nga Fushė Arrėzi, kryertar i bashkisė qė u prit nga homologu i tij nė Rrėshen Gjon Dedaj.

(pėrgėzime sponsorėve)

Pėrveē bashkisė dhe zyrės arsimore, qendra kulturore e fėmijėve nėn drejtimin e Gjon Cokut, pėrgėzojnė pėr ndihmėn e dhėnė dhe Kastriot Reēi, Ndue Gjoni, Nikollė Ndoja, instrumentistin Ilir Simoni qė ndihmuan nė karburant e aksesorė tė tjerė tė nevojshėm.

Falė kėsaj ndihme dhe kujdesit tė bashkisė e zyrės arsimore, thotė Picaku, nuk do tė na shterrojnė energjitė pėr tė patur gjithnjė paraqitje dinjitoze nė aktivitete vendore, kombėtare dhe mbarėkombėtare.

 

Pėrse Mirdita nė metropol?

Ka njė historik tė kėsaj nisme, tė parėn tė kėtij lloji nė vendin tonė. Gjithēka erdhi si nevojė e komunikimit tė kulturės dhe vlerave krijuese tė mirditorėve dhe gjithė atyre njerėzve qė kanė punuar e krijuar nė Mirditė ndėr vite. Ditė tė shumta kulturore nė Rrėshen, Rubik dhe komuna krijuan njė eksperiencė afishuese tė kėtyre vlerave nė komunitetin mirditas qė vazhdojnė tė jetojnė nė tokėn e tė parėve. Ditė tė shumta kulturore iu adresuan specifikisht tipologjive kulturore dhe etnografike duke filluar me ekspozime nė panaire tė etnografisė, promocionit tė librave, bashkėpunimeve me asosacionet kulturore tė Kosovės e Malit tė Zi, bashkėpunimet me ambasadėn amerikane, me akademikė e studiues tė njohur tė vendit e mė tej. 

Prej nismave lokale lindi ideja e njė promocioni tė zgjeruar tė “Mirdita nė metropol” nė Tiranė nė vitin 2004. Pėrgatitja e ethshme e kėtij aktiviteti prej afro njė muaji nga njė ekip kulturor ndėr  mė kualitativėt nė Mirditė, solli njė ditė veprimtarishė mė 8 qershor nė Tiranė. Veprimtari qė nisėn me promovimin e librave tė Mark Tirtės dhe Gjon Markut. U promovuan dy ėebsite, mirdita.net dhe mirditaonline.net, njė ekspozitė pikture e krijuesve mirditorė.

Aktiviteti tjetėr masiv ishte njė shoė nė skenėn e teatrit tė operės dhe baletit nė Tiranė, si njė rekuiem i aktivitetit fokloristik tė ansamblit “Mirdita” me dhjetėra krijues, kėngėtarė e valltarė.

Gjithė ky spektėr i gjėrė veprimtarishė dhe mirėpritja e publikut, pas njė pjesėmarrje tė gjerė komunitare nė to, e angazhon ekipin organizator pėr ta vijuar dhe krijuar traditė tė  pėrvitshme si njė urė lidhėse shpirtėrore tė mirditorėve kudo ata jetojnė e banojnė.

 

 Disa nga veprimtaritė mė tė spikatura kulturore

 

1. “Mirdita nė  Histori dhe etnokulturė”

 

-Sesion shkencor pėrgatitur nga Dr Nikoll Toma

-Koncert Artistik nga  nje grup artistesh

Pjesmarres: Prof.dr Mark Tirta, Prof.dr Hysen Kordha, dr Pal Doēi, Pro.asoc.dr Pal Nikolla, Prof.dr.Lirim Hoxha, Prof.Dr Ilia Telo, Prof.ass. Dr.Kol Cara, Dr.Zef Rakacolli, Prof.Dr.Ethem Ruka, Dr.Nikoll Toma dhe  studiues te tjere vendas. Nga kjo Konference u botua edhe libri “Mirdita ne  histori dhe  etnokulture .

Materialet e konferencės u botuan ne librin :Mirdita ne histuri dhe etnokulture”

 

”Gjilanasit ne Mirdite”28-30 nendor 2001

 

-Koncert e  ansamblit “ Gurra e Gjilanit “ .

-Pasdite kulturore ne kishėn e Rubikut.

-Takim me  kuadrot drejtuese te Bashkise Rreshen dhe te komunės Gjilan

-Mbremje tematike

 

“Mirditasit nė Gjilan”, 19-21 dhjetor 2001

 

-Koncert i ansamblit Folklorik “Mirdita “ nė Gjilan e Dardanė

-Ekspozite vetiake pikture e piktorit Pjeter Marku  ne  mjediset e Teatrit te Gjilanit.

-Takim ne  Bibloteken e Gjilanit

-Ne Shoqaten e TMK

-Ne Komunen e Gjilanit dhe te Dardanes

-Ne shkollen e mesme te qytetit.

 -Promocion i gazetes “ Mirdita”

 

Me akademikun Mark Krasniqi nė Rrėshen

 

-Promovim i librit “Rrėnjėt tona  etnike “

-Vizite ne Bibloteken e shkolles se mesme

-Ekspozite pikture e pėrbashket

-Marrin pjese: Prof.Ylli Popa, Prof. dr Mark  Tirta, shkrimtari dhe deputeti Pjeter Arbnori

-Koncert i shkurtėr nga artistet mirditore.

 

“Kontributi i Mirditės pėr pavarėsi”

 

-konference Shkencore 25 nentor 2002

-Konferenca shkencore me trajtesa

-Ekspozite  tematike pikture

-Koncert nga  nje grup artistėsh

-Ne Konference kumtuan: Dr Nikoll Toma, Dr.Pal Doēi, Prf. dr.Agron Xhangolli, dr.Shefqet Hoxha, dr Jorgo Bulaj dhe  studiues  vendas.

-Materialet e konferences u botuan ne librin “Kontributi i  Mirditės per pavaresi”.

 

“Miq nė Mirdite”

Me Profesor Dr Neritan Ceka

 

-Promovim i librit ” Ilirėt”

-Paraqitje e  Veprave te zgjedhura te Migjenit- Pėrgatitur nga Angjelina  Ceka.

-Ekspozite pikture e piktorit  dibran  Hamdi Kaci.

-Koncert i grupit artistik.

 

Dega e Lidhjes se Shkrimtareve dhe e artisteve  ne Mirdite.

4 tetor 2002

 

-Promovim Libri: ”Kendej Kaloi Koha”, autor  Ndue Dedaj dhe  “Nė udhe  lindi njė kenge”, autor Preng Cub Lleshi

-Nje ekspozite pikture

-Vizitė e shkrimtareve ne  bibloteken e qytetit dhe te shkolles.

-Koncert artistik.

 -Moren pjese: Limos Dizdari, ish-kryetar i LSHA te Shqiperisė, shkrimtaret: Dhimiter Xhuvani e Kiēo Blushi.

 

Dita e luleve: ”Lulja ne ēdo familje”.

-ekspozite me agronomin Gjovalin Jaku-

 

-Pjesmarrje e gjere e qytetareve.

Duhet shėnuar se pas kėsaj ekspozite tė vecantė, filloj njė interes komunitar nė rritje pėr gjelbėrimin e mjedisve publike dhe atyre familjare.

Ekspozita qėndroj e hapur pėr tri ditė.

 

Veprimtari e perbashket  e Q.kulturore me shoqatėn Agimi-Otranto

 

-Konference arritjesh

-Koncert tradicional

-Vizita ne  vepra kulturore

-Vizita ne galerinė e artit

-Sofra  e traditės .

 

”Mirdita ne  Metropol”, edicioni i parė

8 qershor 2004.

 

-Ekspozite e perbashket e piktorėve  nė Muzeun Kombėtar

-Panair i librave te botuar nga Shtepia botuese” Mirdita”

-Paraqitje panair i botimeve te shtypshkronjes “Geer”

-Promovime libri: Mark Tirta: “Mbi etnologjine e Shqiptareve” dhe  Gjon Marku: “Mirdita Intervista  I  dhe II”.

-Speciale e gazetės  “Mirdita” pėr kėtė ditė kulturore.

-Paraqitje e kultures mirditore nepermjet internetit.

-Koncert i madh ne Teatrin e Operas dhe te Baletit.

Per herė te parė  tė  ansamblit ” Mirdita” jep te plote nje program ne sallė te tille prestigjioze. Koncerti regjistrohet i plotė “live” dhe transmetohet disa here  ne TVSH.

 

Me 40 shkencėtarėt nga  9  universitete italiane

qershor 2005.

 

-Sfilate  etnografike-kostume  dhe instrumente popullorė

-Koncert folklorik i  ansamblit “Mirdita”.

-Sofra tradicionale

Vizite ne galerine e artit

Vizite  ne Katedrale

Vizite ne  Kishen e Rubikut

 

“Dita e trashėgimise kulturore”

Me pėrfaqėsues tė ambasadės amerikane

4 tetor 2005

 

-Refleksione  aktuaristike: “Pėr njė Mirdite tė sė  ardhmes”, nga Gjon Dedaj

-Koncert artistik nga  ansambli “Mirdita“                                                                                      

                                                                                                                                                              -Ekspozite personale e piktorit Pjetėr Marku ”30 ditė nė SHBA. Impresione e pėrshtypje”,.

-Paraqitje e traditės kulinare, sfilatė etnografike dhe koncert tradicional.

 

 

“Ditėt e Podrimjes nė Mirditė”

 –poetit te shquar Kosovar. (8 qershor 2006)

 

-Mbi krijimtarinė e Podrimjes (takim nė sallėn e pallatit)

-“Koncert i  i grupmoshave”

-Poezi tė Podrimes nga nxėnės tė shkollės sė mesme

-Me pjesėmarrjen e qendrės kulturore te fėmijeve. Grupet mikse.

-sofra tradicionale

 

Ditėt kulturore nė  Rubik

 

”Festa e Shelbumit”,bashkepunim me Bashkinė Rubik e gazeten” Mirdita”

-Peligrinim tek kisha e Rubikut

-Ekspozite e piktoreve  Pjeter Marku e Gjok Pepa

-Koncert  i kombinuar.

-Paraqitje e  artit kulinar te tradites.

Ditėt e personazheve tė vitit nė afrim tė Krishtlinjdjeve.

Dita e emigrantėve.

Dita e donatorėve.

Takime brezash sportistėsh, me mjeshtrin Panajot Pano.

Projekti mediatik njė vjeēar me gazetėn “Mirdita”:

“Bashkia dhe komuniteti hapa sėbashku”

 

Veprimtari kulturore nė komuna

-Fan.

Pėrurime pėrmes afishimeve kulturore.

Prill 2006

-Kaēinarė,

 dita e zgjeruar kulturore,

tetor 2006.

-Orosh,

6 maj 2007

Dita kulturore “Oroshi nė udhėn e ndryshimit”

 

Ditė kulturore nė Klinė tė Kosovės

 

Ditė promovimesh  dhe bashkėpunimi me klubin e shkrimtareve dhe artisteve nė Klinė.

-Promovimi i tre librave poetik te  don Bardhec Zymit.

-Koncert artistik.

-Fjala artistike

-Takim artistėsh dhe shkėmbim pėrvojė.

Vlerėsime nga juri profesionale

Grupi dhe artistėt e Mirditės kanė qenė tė preferuarit nė ftesat qė janė bėrė nė disa veprimtari kombėtare dhe mbarėkombėtare. Aq sa ato u kthyen nė njė nevojė tė organizatorėve, pėr tė shijuar kulturėn e veēantė mirditase pėr vetė specifikėn qė ajo e ruan nė ashtin e saj.

Gjithė vėmendje nuk ka shkuar edhe pa u vlerėsuar me ēmime tė larta, qoftė pėr individė tė vecantė apo grupin nė pėrgjithėsi. Le tė sjellim disa prej tyre, tė akorduara nga juri profesionale tė pėrbėrė nga artistė e studiues tė njohur tė flokut, entongarfisė e kulturės kombėtare nė pėrgjithėsi.

 

1. Veprimtaria tipologjike  mbarėkombėtare  “Hasi 2001”, grupi pėrfaqėsues i Mirditės  merr ēmim tė tretė. Marrin pjese: Kastriot Kola,Bardhok Deda,Mark Deda

2. Festivali  tipologjik “Oda dibrane” 2001, ēmim tė dytė.

3. Takimi i rapsodėve  nė Lezhė  2003, grupi i Mirditės vlerėsohet me ēmim tė tretė.

4. Festivali tipologjik mbarėkombėtar  “Sofra Dardane 2004”, Grupi i Mirditės vlerėsohet me ēmim tė parė me kėngėn ”Dheu i huaj s’ka varr pėr mue”, kėnduar nga Kastriot Kola e shoqėruar nga grupi i burrave.

5. Festivali tipologjik Oda Dibrane 2004, pėrsėri ēmim tė tretė

6. Festivali tipologjik i Rapsodėve nė Lezhė 2005, rapsodi Nikoll Preēi vlerėsohet me  vend tė parė. 

7. Pėrsėri vlerėsim nė “Odėn Dibrane   2005”

8. “Oda Dibrane  2006”  grupi pėrfaqėsues i Mirditės vlerėsohet mė i miri.

 

Pjesmarrje dhe  ēmime nė veprimtari  mbarėkombėtare

 

1. Nė  Vitojė-Drume-Malėsi e Madhe –Mali i Zi 2005 grupi i Mirditės merr ēmim tė Dytė 2. Nė Kosovė nė festivalin e  Vitisė   2005 ansambli Mirdita merr ēmim te tretė dhe kėngėtari Bardhok Deda  vlerėsohet kėngėtari mė i mirė.

3. Nė Festivalin  folklorik mbarėkombėtar nė Klinė tė Kosoės  mbajtur me 6 deri 8 qershor 2007  Ansambli Mirdita merr  njė nga ēmimet mė tė  tė larta tė  tij nė veprimtaritė mbarėkombėtarė pas Festivalit FK tė Gjirokastrės  tė vitit 1978. Vlerėsohet me ēmimin e  madh  “Mujė Krasniqi” mes 60 grupeve konkuruese.

Promocioni: Qendra kulturore Mirditė

 

 Gjimnazistėt luajnė nė skenė Jul Qesarin nė anglisht

 Ky grup do tė niset pėr Amerikė nė njė tour 1 mujor, mundėsuar nga Ambasada Amerikane, kompania e ndėrtimit tė autostradės Bechtel-Enka dhe Bashkia Rrėshen-

 Ajo ēka  kam  marre  persiper  ne  kete  numėr  gazete  nuk eshte  bere  per  te derdhur boje  te  zeze  mbi  flete  te  bardhe, por per te treguar nė pak rreshta pėrkushtimin dhe aftesine qe kane nxenesit e shkolles se  mesme  Rreshen  ne  dy aspekte: e  para  ne  pėrvetėsimin e gjuhes se huaj dhe e dyta  ne interpretimin skenik tė njė pjese klasike. Keta nxenes, pse jo dhe aktore nė hapat e parė, kane interpretuar ne nje  menyre tė admirueshme, madje te spikatur dramen e famshme JUL QEZARI tė Shekspirit, e cila  u  interpretua nė Rrėshen dhe ne Rubik, nga ku sė fundi shikuesit artdashės rubikas e  priten  kete shfaqje  mė shumė interes. Vlen  per t’u  theksuar aftesia  e tė shprehurit ne  gjuhen  e  huaj  dhe  ne  interpretim  sepse  pa  gershetimin  e  ketyre dy aspekteve nuk ndodh nje shperthim i tille aftesish dhe nuk realizohej njė shfaqje nė nivelin e kėrkuar.

Regjisor i shfaqjeje ishte Patrick O’Brien, mėsues i gjuhės angleze nė gjimnazin e Rrėshenit, ardhur kėtu para njė viti si misionar i Korpusit tė Paqes, i cili punoi disa muaj me trupėn pėr tė realizuar njė shfaqje dinjitoze. Ndihmuan dhe nxėnėsit Evis Marku dhe Antonio Kaēorri. Kostumet u pėrgatiten nga Liljana  dhe Anxhelina  Ndoj. Akustika u realizua nga Emily  Young.

Si aktorė nė role tė ndryshme ishin nxėnėsit e apasionuar: Ervaldo Ndoka, Armonel Molla, Endrit Lleshaj, Ardit Toma, Pavjo Gjini, Ledjon Kola, Armando Haxhia, Elidon Lleshi, Dorentina Prenga, Antola Filej, Oltjana Beleshi, Klevis Paloka, Eliola Pulaj, Fabiola Topollai, Jonilda Guri.

Shfaqja nė Rrėshen u ndoq dhe nga njė grup i ardhur nga Tirana nga Korpusi i Paqes, ku me atė rast u shtrua dhe njė koktej, ku pėrshendeti koordinatorja Diana Keēi, Pjetėr Marku etj. Falenderime u dhanė dhe pėr drejtorin e shkollės Nik Nikolli, mėsuesit Pal Reēi, Donika Dona, Marie Bardhi, si  dhe  Bashkinė Rrėshen.

Ndėr opinionet e dhėna nga shikuesit pas shfaqjes shkėputėm njėrin si mė me interes, atė tė njė mėsuesi letėrsie, i cili u shpreh se ėshtė e mundur tė vihen dhe drama nė shqip, kur kjo gjė u realizua kaq mirė nė anglisht, gjė qė ka ndodhur dhe vite mė parė, ku shfaqja e fundit e dhėnė nga gjimnazistėt ishte drama: “Ku vemi?”, kundėr dukurisė sė gjakmarrjes.

REZARTA  KOLA, nxėnėse

 

 DONES, nė Veri me virgjėrat e malėsive

MIRDITĖ.  Afro njė muaj ka udhėtuar nė pranverėn e vitit tė kaluar  shkrimtarja e njohur Elvira Dones, e cila qė prej vitit 1988 jeton dhe punon nė Zvicėr dhe Amerikė. Gruaja shtathedhur, hokatare dhe sportive qė nuk e jep aspak moshėn, ka pėrshkruar disa krahina tė Shqipėrisė sė Epėrme, duke nisur nga malėsitė e Tropojės, tė Malėsisė sė Madhe, ėshtė ulur nė qytetin e Shkodrės dhe mė pas ka kaluar luginės sė Fanit tė Mirditės. Objekti: njė dokumentar pėr virgjėrat e Veriut shqiptar, njė fenomen i jashtėzakonshmė dhe shumė grishės pėr publikun evropian, ndėrkohė njė temė jo aq e rrahur nė gazetari apo letėrsinė artistike. E shoqėruar dhe nga njė kineast amerikan, Dones ka takuar 6 virgjnat e malėsive dhe ka pėrjetuar histori reale nga jeta e tyre, por ka vėzhguar nga afėr histori tė panumėrta, pėr t’i sjellė nė muajin tetor nė ekranin e televizionit publik zviceran.

Pėr gazetėn “Mirdita” ka rrėfyer tipologjitė e virgjėrave, por dhe punėn e bėrė nė sheshin e xhirimit, ndėrkohė qė nuk e fsheh se ky kalim i saj nėpėr kėto histori ka bėrė qė “tė bjerė nė dashuri” me to.

 

Zonja Dones, ka disa kohė qė ju kaloni malėsive tė Veriut tė Shqipėrisė duke u fokusuar nė jetėn e virgjėrave, ėshtė njė temė hulumtuese qė ju ka qėndruar nė kokė prej kohėsh, apo thjeshtė njė joshje artistike?

 

Ishte thjeshtė nga ato gjėra qė mund tė quhen tė ēuditshme dhe nė tė njėjtėn kohė kishin njė domethėnie tė tyre, pėrse kanė ndodhur, si kanė ndodhur sepse nė thelb dimė shumė pak pėr to kėshtu qė ėshtė njė joshje imja shumė e vjetėr, qėkur mora vesh pėr herė tė parė qė ekzistonin.

Tė dish qė ekzistojnė dhe tė shkosh pastaj tė hulumtosh, si janė, pėr ēfarė arsyesh e kanė bėrė, cili ka qenė konteksti historiko-social pėr tė cilin e kanė bėrė dhe kjo ėshtė njė tjetėr punė, kėsisoj m’u desh tė kalonin 20 vite dhe tė rritesha dhe unė personalisht nė shumė drejtime qė tė vija tė hulumtoja pėr kėtė gjė.

 

“Takimi” juaj me virgjėrat ka qenė pėrmes librave, pėrmes studimit tė kėsaj dukurie apo pėr diēka mė konkrete?

 

Ka qenė njė rast akoma mė konkret, njė fqinj i prindėrve tė mij, isha e vogėl fare atėhere, e kishte nė njė foto tė familjes njėrėn syresh. Qe njė foto e njė fisi tė madh, foto e pėrgjithshme nė dasėm dhe unė pashė aty njė grua me veshje prej burri, fytyra e saj ishte burrėrore. Ishte nga Kosova, sepse fqinji i prindėrve tė mij ishte kosovar me origjinė dhe ai mė tha se ėshtė grua, por ėshtė e veshur si burrė dhe quhet virgjėreshė. Qė atėhere u ndez tek unė njė shkėndijė e vogėl qė mė ka vėnė nė mendime rreth asaj gjėje.

 

Por ju sa keni qenė nė Shqipėri, me sa dimė nuk para keni marrė ndonjė nisėm pėr tė shkruajtur ose pėr ta ekranizuar diēka tė tillė, pikėrisht kur shkuat jashtė atdheut u ngacmua ajo shkėndija e kahershme?

 

Jo, unė atėhere nuk merresha me dokumentarin, isha tepėr e re, vėrtetė kisha nevojė tė rritesha nė gjithēka, pastaj nėn komunizmin ne nuk e udhėtonim vendin tonė. Kam patur fatin e madh tė studioja gjuhėt dhe tė shoqėroja grupe tė huajsh, ose kur punoja mė vonė nė televizionin shqiptar, kėsisoj duhej krijuar dhe njė “bagazh” pas shpatullave pėr tė ardhur dhe pėr t’u marrė me njė temė tė tillė.

 

Po shkrimtarė tė huaj, kineastė apo studiues me sa njihni ju, janė marrė me kėtė temė?

 

Kineastė jo, ndėrsa ėshtė marrė njė antropologe angleze qė quhet Antonia Jang, unė e lexova librin e saj para disa vjetėsh, ėshtė libėr serioz pa pretendimin tė njohė gjithė fenomenin sepse po vinte nė njė territor tė panjohur duke qenė e huaj, por ama tė gjithė personazhet qė ajo ka takuar, fotografuar, hulumtuar dhe kataloguar nė njėfarė mėnyre dėftejnė pėr njė punė shumė serioze tė saj.

 

Atėhere ju nga imazhet qė keni patur fillimisht dhe njohjen mė pas etj, keni menduar qė tė merreni nė njė mėnyrė shterruese me kėtė fenomen shqiptar?

 

Varet ēfarė do tė thotė kjo, nuk ekziston asnjė studim i saktė nė territorin tonė rreth kėtij fenomeni, nuk kemi njė “censis”, unė do tė vazhdoj tė hulumtoj sepse nga natyra mbetem si ai njeriu qė vazhdon tė “kruajė”, si ai “miu i bibliotekės”, nėse e arrij dot deri nė fund apo jo, u takon dhe studiuesve tė merren pastaj. Nga njė herė shkrimtari paraprin ose ngjet e kundėrta qė njė studiues ka filluar dhe shkrimtari bėn diēka qė tė jetė letrare. Nė rastin tim unė i kam bėrė tė dyja, dokumentarin ende nuk e kam mbaruar, jam nė xhirimet e tij, por kam shkruajtur njė libėr para se ta bėja kėtė, mė pėlqejnė shpesh herė operacionet  e dyfishta. Njė libėr, qė ėshtė njė hulumtim gazetaresk kthehet nė njė vepėr artistike ose e kundėrta. Pra nė rastin e virgjėrave shkrova njė roman duke marrė njė personazh hipotetik, natyrisht ėshtė i fiksionuar, niset nga Bjeshkėt e Nemura tė Shqipėrisė dhe pėrfundon nė Amerikė, ėshtė njė vepėr artsitike, por ama mė pėlqejnė pikvėshtrimet e ndryshme, pikvėshtrimi i shkrimtarit dhe i gazetarit. Pasi mbarova punėn letrare vendosa t’i futesha punės gazetareske pėr ta parė e njohur disi mė mirė fenomenin nga afėr.

 

Po tė krahasosh nė vetvete imazhin hipotetik tė mėparshėm, pra nga ai percepsion i parė, me kėtė tė tashmin kur keni kaluar nė disa zona tė Shqipėrisė sė Epėrme dhe jeni takuar me to, si i perceptoni ato, jetėn e tyre?

 

Njė dashuri e plotė, dua tė them. Kur bėj njė vepėr dokumentari “bie nė dashuri” me personazhin dhe ėshtė e paevitueshme, sepse po nuk krijove njė afrim me personazhin do tė ishte diēka e ftohtė dhe e shkėputur, pa kuptim; sa mė shumė qė i pashė nga afėr aq mė tė bukura janė secila prej tyre, pesha qė kanė mbi shpatulla ėshtė e madhe. Ato mund tė duken tė gjitha njėsoj kur i sheh me paragjykim nga jashtė, sepse duke folur me njerėz dhe kolegė nė Tiranė thonė: “si,  ekziston njė fenomen i tillė nė Shqipėri, ku dreqin i gjen kėto personazhe?!”. Dhe nė njė farė mėnyre ka njė paragjykim qė ėshtė thjeshtė bardh e zi, ėshtė diēka primitive.

 

Nė fakt, ėshtė diēka primitive?!...

 

Jo, por dhe e kohės nuk mund tė quhet, por ama ēdo gjėje para se t’i vihet njė targė, duhet  parė se nė ē’kushte ekonomiko, historike dhe sociale ka ndodhur kjo gjė. Kanė qenė arsye ekonomike nė rradhė tė parė pse kanė ndodhur, sepse duke shkuar e studiuar Kanunin, gruaja, “linja e tamblit”, ose “linja e qumėshtit” nuk ka patur asnjė tė drejtė mbi pronėn nė familje. Kėsisoj kryefamiljari duke mos patur asnjė djalė nė trungun e tij ka sakrifikuar njėrėn nga vajzat duke e kthyer nė mashkull, nė mėnyrė qė ajo tė blente dhe tė shiste tokė, ose tė martonte motrat e tjera pas saj, pra ka patur njė arsye ekonomike tė fortė. Primitive apo jo?! Sot Shqipėria ka ndryshuar shumė gjėra, qė nga regjimi, ka ndryshuar femra, sot njė femėr vendos pėr jetėn e saj. Unė i kam bezdi targat.

Secila prej gjashtė grave mbart njė botė mė vete, tė gjitha kanė karakteristika tė vetat. Psh njėra prej tyre ka qenė “brigadier”, kishte nėn vete 300 burra, vėllai i saj kishte qenė sekretar partie, me ndryshimin e regjimit dhe plakjen e saj ajo varet nga tė tjerė njerėz, ja pra ku u ndryshuan gjėrat. Ndėrsa njė tjetėr nė fshatin Tpla, ajo ka qenė familje kulaku, kėshtu qė e ka vuajtur, e ka pėrjetuar tė qenit burrė tė saj nga njė pikė mė e ulėt, nga pika e tė persekutuarit nė njėfarė mėnyre. Tė gjitha kėto gjėra krijojnė nė karakterin e personit gjėra tė veēanta. Njė tjetėr bėn shoferin dhe ėndėrron tė ikė nė Amerikė, ėndėron tė rifillojė njė jetė si grua, sepse ėshtė e vetmja e virgjėn, qė thotė “po, ėshtė tė shkosh kundėr natyrės!”. Sepse njė femėr ka tė drejtė dhe detyrė tė japė dashuri nė kuptimin e plotė tė fjalės. Jo vetėm pėr motrėn, mbesėn, nipin a tė tjerė tė afėrm, por dhe njė mashkulli, pra gjysmės tjetėr tė njerėzimit, pra ajo ėshtė shumė e qartė, e kthjellėt nė tė gjitha mendimet e saj, dhe ndjen se po tė kishte patur tjetėr rrjedhė familjare do tė kishte marrė rrugėn normale tė njė gruaje. Ėshtė pak anakronikė, kjo po, nė kuptimin qė jemi nė 2006, jemi nė Evropė, jemi nė Shqipėri, njeriu ka mė shumė pėrzgjedhje pėr jetėn e vet.

 

Ndėrkohė keni ardhur nė Mirditė pas takimit tė gjashtė personazheve pėr t’u “takuar” me historinė e veēantė tė Virgjnės sė njohur tė Gėziqit qė u vra nga gjermanėt nė tetor tė vitit 1944 nėn rrobat e njė burri, emocioni juaj?

 

Pata lexuar njė shkrim nė tė pėrditshmen “Shekulli” pėr “Gjergja Bibėn” dhe m’u duk njė rast sinjifikativ pėr kėtė hulumtim qė unė po bėj, sepse nė njėfarė mėnyre ėshtė kujtesa historike, pra kėto gra nuk janė sot, nuk janė tė nxjerra nga kapelja si sensacionalizėm, kanė qenė gjithmonė sidomos nė Veriun e vendit, ka patur nė Kosovė, Maqedoni,  Malin e Zi. Ishte nė njėfarė mėnyre “La memoria storika”, qė mė interesonte shumė kujtimi i saj qė u vra nga gjermanėt dhe nuk tha se ishte njė grua sepse ajo e identifikonte veten me njė mashkull dhe ishte krenare me kėtė lloj gjėje, m’u duk njė rast vėrtetė pėr t’u pėrfshirė nė kėtė dokumentar.

 

Kur do tė jetė ky dokumentar i juaji pėr publikun?

 

Do tė jetė pėr publikun zviceran pasi unė punoj nė atė televizion, por dhe atė evropian e mė gjerė, do te shfaqet nė Amerikė dhe do tė jetė nė dy versione, ky ėshtė njė bashkėprodhim i imi me televizionin publik zvicerian, kėshtuqė do tė jete nė anglisht, italisht, variantin francez dhe gjerman.

 

Ndėrkaq shqiptarėt ku dhe si do ta shohin, nuk do tė ishte e udhės tė pėrshtatej nė shqip dhe nga ndonjė televizion shqiptar me audiencė?

 

Kam qenė gjithnjė e hapur sepse Shqipėria ėshtė djepi im, nėse dikush do tė jetė interesuar pse jo, janė gjėra qė bėhen lehtė, intervistat janė nė shqip, tekstin vėrtetė do ta shkruaj nė anglisht, por njė pėrkthim nuk ėshtė i vėshtirė, pra nėse dikush nga televizionet do tė jetė i interesuar, pse jo....

Gj.M.

 

 

Njė ēmim i artė pėr Klarencin nė Poloni

Klarenc Simoni, si piktor tashmė ka filluar tė marrė emėr tej Mirditės, madje dhe mė tej Tiranės. Pėrveēse njė nxėnės i talentuar (flet shumė mirė anglisht dhe italisht), nuk e harron pikturėn, si njė talent i tė ardhmes.

Pjetėr Marku, piktori qė ėshtė marrė me tė, duke ia vėnė nė dukje publike talentin e pikturės, thotė qė prej moshės 3 vjecare, qėkur shfaqi ato dhuntitė e para, tashmė ka njė pjekuri pėr tė vijuar mė pėrpara. Ėshtė nga ata qė talentit i ka shtuar punėn, me orė tė zgjatura nė libra dhe para telajove. Mundėsia e shfrytėzimit tė gjuhėve tė huaja pėrmes internetit dhe shumė librave ka bėrė qė tė njihet me piktorė tė kohės dhe ata qė kanė bėrė histori nė kėtė art

Nėse kur ishte nė klasėn e dytė u paraqit para publikut mirditor me njė ekspozitė me 600 punime, tashmė ka kaluar nė njė stard mė tė lartė, dhe ballafaqimi me metropolin dhe me ekspozimet jashtė shtetit. I pėrshėndetur tashmė nga piktorė brenda dhe jashtė vendit qė nga USA, Italia, Zvicra etj. Shkollimin e mėtejshėm e vazhdoj nė kursin "Syri Magjik" nėn drejtimin e piktorit Bashkim Dervishi. Vetė Bashkimi shprehet i kėnaqur me Klarencin.

Klarenci tashmė i ka kaluar kufinjtė e Shqipėrisė. Ėshtė pjesmarrės nė disa konkurse ndėrkombėtare. Nė Poloni mes 32000 punimeve, tė vlerėsuara 900 prej tyre me diplomė ėshtė edhe Klarenci njėri prej tyre. Nė Sllovaki nė fund tė muajit Maj 2004 vlerėsohet me ēmimin "B.I.B" Kemi tė bėjmė me njė talent mirditor, i cili kėrkon kujdes tė mėtejmė nė kultivimin e talentit tė tij.

 

Diana: kam thėnė jam mirditore me plot gojėn!

 

Si ju lindi ideja pėr t’u  “burgosur” nė Kafazin e Artė?

 

Po shikoja lajmet nė televizor, reklamėn pėrkatėse, isha me shoqen time Enkin, dhe i thashė vetes: kot ta provoj! Nė fakt ka qėnė njė gocė tjetėr pėr t’u pėrzgjedhur dhe jo unė. Se ēfarė kishte ndodhur pati ikur aj, ndėrkaq mė merr stafi nė telefon duke mė thėnė se je caktuar. U habita disi dhe kėshtu pėrfundova nė kafaz.

 

Ti ishe me idenė se njė vajzė 25 vjeēe, mirditore, mund tė bėnte emėr aty?

 

Kam thėnė qė jam mirditore me plot gojėn, biles Gerta drejtuesja e emisionit, mė tha nėse doja tė prezantohesh si njė vajzė nga Veriu, apo si mirditore. Kam kėmbėngulur qė tė them se jam mirditore dhe pikė.

 

Nuk e menduat se duke qenė nga Veriu, nga Mirdita, do tė adresoheshin jo pak epitete?

 

Nuk e kisha kėtė frikė. E parandjeja se do tė kisha goxha fansa, por tė them tė drejtėn nuk mendoja se do tė kisha kaq shumė. Nė fakt nuk e dija se do tė kisha nė kafaz dhe njė personazh me origjinė nga Veriu, ėshtė fjala pėr Benin.

 

Jeni akuzuar pėr Benin se ju e njihnit mė parė, cila ėshtė e vėrteta?

 

Beni ėshtė shok i vėllait tim, e kam thėnė disa herė, nuk ėshtė aspak e vėrtetė se unė e kam njohur mė parė. Mė vjen mirė qė Benin e kam njohur nė kafaz. Pasi nėse do e kisha njohur mė parė do e kisha njohur si shokun e vėllait, por jo mė shumė. Mė pėlqen se Benin e kam bėrė shumė shok, mė shumė se do e kisha bėrė si shokun e vėllait.

 

Ishte momenti kur ti mendove t’i marrėsh njė surprizė jetės, pasi jeta, sipas thėnieve tua, nuk iu ka afruar dhe aq kėnaqėsi?

 

Me thėnė tė drejtėn fėmijėria ime nuk ka qėnė njė fėmijėri kush e di se ēfarė, pasi prindėrit i kam pasur tė divorcuar. E kam thėnė edhe nė kafaz, kur kam folur me banorė kur thonin qė Diana ėshtė ndikuar nga Beni tė them kėshtu apo ashtu. Unė e them se jam tip qė nuk ndikohem dhe zgjedh atė qė mė duket mė e drejtė.

 

Njė vajzė nga Mirdita. Pėrgjithėsisht vajzat prej kėndej vuajnė nga komplekset, nga mentaliteti. Nė fakt qė nė momentet e para ju thatė se unė kam prindėrit e divorcuar, ishte njė dhimbje?

 

E kam thėnė kėtė pa drojė pėr tė vetmen arsye qė kam thėnė qė nė fillim se do hyj dhe do tė them se jam ajo qė jam. Do tregoj gjithēka nga jeta ime, qė ėshtė personale, ēfarė mė ka ndodhur nė jetė me tė mirat dhe me tė kėqiat.

 

Ėshtė interesant se ti e fillove rrėfimin e jetės tuaj me njė ēedim fizik, kur nė fakt dukeni njė vajzė simpatike, ishte diēka qė ju mundonte?

 

Ėshtė e vėrtetė qė unė i kam thėnė tė gjitha nė kafaz, defekti qė kam ėshtė pika e dobėt tek unė. Nė fakt “pika e dobėt” pėr mua janė vėllezėrit e mij, por tek vetja imė ėshtė pikėrisht defekti qė kam dhe qė nuk e fsheh. Pikėrisht pėr kėtė edhe kam bėrė shumė sherre mė njerėz kur mė ėshtė cilėsuar ajo, qė e ke kėtė shenjė dhe duhet tė dallohesh nga tė tjerėt. Kjo gjė mė ka ndodhur mė shumė kur kam qenė fėmijė. Tani nuk e kam problem sepse jam rritur me kėtė fakt. Por nė fakt unė e kam thėnė nėse dikush do ma pėrmendėte kėtė nė kafaz do tė bėhesha shumė e keqe, shumė e egėr. Nė kafaz nuk ma ka pėrmendur kush, por e di se nga jashtė ma kanė thėnė, shokėt e Albanit.

Mė kanė thėnė qė ty ta kanė prerė fytyrėn, dhe gjėra tė tjera krejt absurde, tė pavėrteta. Unė e kam thėnė pėr kėtė se kush tė dojė mund tė shkojė nė Mirditė, mund tė shkojė nė Reps, mund tė pyesė pėr fatkeqėsinė qė mė ka ndodhur kur kam qėnė e vogėl, dhe t’u tregojnė shumė mirė se si ka qėnė e vėrteta.

 

Njė vjazė qė lind dhe rritet nė Reps, nė njė provincė tė vogėl. Po fėmijėria?

 

Fėmijėria ime! Ka qėnė tejet e vėshtirė pėr mua. Divorci i prindėrve ėshtė paragjykuar shumė nė Reps. Por e them se jam shumė krenare pėr vete dhe pėr prindėrit e mij, pasi nuk dolėn asgjė nga disa profeci. E them kėtė se kur kam qėnė e vogėl, dėgjoja shumė shpesh qė thonin- hė mo se kėta janė jetimė, dihet rruga qė do marrin! E kam dėgjuar shumė kėtė kryesisht nga gratė dhe jo nga meshkujt.

 

Ju keni jetuar shumė tek dajat, pra nuk keni jetuar shumė nė Reps?.

 

Po 14 vjeēe kam shkuar tek dajat nė Lezhė, nė Shėnkoll ku edhe kam mbaruar edhe shkollėn e mesme. E vetmja arsye qė kam ikur ishte se nė Lezhė, kisha gjyshen qė kishte nevojė shumė pėr mua, pėr tė cilėn mė vinte shumė keq ta lija vetėm. Arrita tė lej nėnėn time pėr gjyshen, dhe tė jetoja nė fshat. Pra unė jam rritur nė fshat ndėrkohė qė Enki mė ka akuzuar se i kam thėnė Arturit fshatar! Nė fakt unė ia kam thėnė kėtė pėr tė menduarit si ato fshatarėt qė nuk logjikojnė, jo pėr ata qė jetojnė nė fshat. Unė vetė kam jetuar pėr 5 vite nė fshat me shumė kėnaqėsi.

 

Mendon se gjyshja juaj ka ndikuar nė formimin e Dianės?

 

Shumė, shumė. Prindėrit e mij mė kanė dhėnė aq edukatė sa kanė pasur mundėsi, por mendoj se edukatėn ma ka dhėnė Zoti dhe Kisha. Besoj shumė. Ka qėnė njė murgeshė qė mė ka pagėzuar nė Shėnkoll. Mė ka mėsuar shumė gjėra pėr jetėn. Shumė njėrėz mė thonė se jam shumė e ashpėr, arrogante e ku di unė. Mendoj se mė ka bėrė jeta disi tė tillė. Por edhe gjyshi dhe gjyshja mė kanė ndihmuar shumė nė formimin e karakterit tim. Jam krenare qė gjyshi im dhe gjyshja mė kanė mėsuar qė tė jem shumė punėtore. Qė fjalėn “pėrtoj” tė mos ma dėgjojė askush, asnjėherė.

 

Mirė tė vazhdojmė me “kurikulėn jetėsore” tė Dianės, psh shkollimin?

 

Kam mbaruar arsimin e mesėm, por dhe disa trajnime tė tjera. E cfarė mė dallon; sė pari, aftėsia pėr tė mos hargjuar shumė kohė pėr tė bėrė diēka. E them do e bėj kėtė punė dhe e bėj. Kam punuar nė njė kompani telefonike pėr shumė kohė deri sa ajo u mbyll, tash pėr momentin jam pushim. Nuk mė mungojnė vullneti dhe guximi.

 

Hyre nė kafaz, ēfarė humbe dhe fitove?

 

Kam fituar njė shoqėri shumė tė mirė, Enverin, Glorian, sidomos Benin. E them nė veēanti pėr kėtė se Benit i kam ndenjur shumė afėr dhe mė ka ndenjur. Nėse i kam ndenjur diēka mė shumė unė, e kam parė se ka pasur mė shumė nevojė, pasi ai ėshtė paragjykuar, madje shpesh ėshtė fyer rėndė. Shumė njerėz kanė thėnė se Diana e ka mbrojtur Benin ngaqė ėshtė nga Veriu. Absolutisht jo, por kam mbrojtur diēka qė ishte e drejtė. Atė arritėn ta fyejnė deri edhe tek familja, dhe tė prekėsh njė mashkull nė kėtė pikė ėshtė shumė e rėndė, nuk ka rėndėsi nė ėshtė nga Veriu apo jo.

 

Flitet pėr karaktere, si u ndanė ato nė kafaz?

 

E kam thėnė gjithnjė se ai qė ka vendosur pėr t’na futur nė kafaz ka qėnė shumė i zgjuar, pasi ka futur tipa shumė tė ndryshėm. Isha unė shumė e fortė, ishte Gloria shumė e butė dhe me zemėr shumė tė madhe qė shumė njerėz ja morėn pėr dobėsi. Beni me njė shpirt shumė tė madh. Unė qė ditėn e parė qė e kam njohur e kam konstatuar kėtė dhe ashtu mė doli. Albani ka thėnė se Diana mė ka sulmuar kot. Absolutisht nuk ėshtė e vėrtetė sepse e dija se ai sulmonte njė tjetėr pa e njohur aspak.

 

 Pse Albani tė quante burrėreshė, nė ē’farė kuptimi?.

 

Ai mė ka thėnė je burrneshė, unė nuk i kam thėnė direkt faleminderit, por “e di” faleminderit. Ai e bėnte qė tė mė merrte nga ana e vet. Kur ai ka hyrė nė kafaz i kam bėrė njė pyetje: pse ke hyrė nė kafaz?! Mė tha se kam hyrė nė kafaz pėr tė sfiduar kampionin e kafazit, Benin, dhe pėr tė rrėmbyer Dianėn dhe pėr ta bėrė pėr vete.

 

A keni pasur njė strategji nė kafaz?

 

Kam ndjek rrethanat siē kanė ardhur ato. Kur jamė futur nė kafaz pas dy ditėsh kam parė se vetja mė ėshtė dukur mė e fortė. Ka pasur ndoshta mė tė zgjuara se unė, por mė tė forta jo.

 

Nėse flasim pėr Albanin apo pėr Enkin?...

 

Unė mendoj se ai person apo dikush si ai, nuk duhej futur nė kafaz, nuk kishte formimin e duhur. Mendoj akoma se nėse do tė kisha njė djalė, i cili nuk do tė mėsonte fare, futbollist si Albani nuk do e bėja kurrė.

Ai nuk kishte fansa por thjesht tifozė futbolli se nė kafaz e dinte qė nuk do tė bėnte tė tillė. Pra ai e shfrytėzoi kėtė, sepse e dinte qė shqiptarėt vdesin pėr futboll. Mjafton qė tė luash mirė topin dhe kaq, ndonėse edhe si futbollist nuk ishte i mirė pasi edhe nė topat e javės, Enveri e mundi. Mendoj se Albani ėshtė i dėshtuar nė futboll, i dėshtuar nė kafaz, i dėshtuar edhe nė jetė personale. Fare thjesht ai prezantoj arrogancė dhe idiotėsi.

Pėr Enkin mendoj se nuk ishte vetvetja fare. Nuk ishte Enki qė ėshtė pėrjashta, pasi aty mundohej tė shfaqej e urtė. Enkin e kam pasur shoqe dhe ajo shoqėri tashmė ka mbaruar.

 

Nė kafaz sikur u ngjiz edhe njė romancė?

 

Dashuri thuaj. Gloria dhe Enveri mendoj se kanė lidhur njė dashuri tė cilėn e kam pagėzuar unė. Biles kundėrshtarėt kanė thėnė se Diana ka xhelozi pėr Enverin. Unė i kam thėnė Glorias se njė djalė si Enverin do e kisha pėr nder ta kisha. I kam thėnė se po tė ishte Enveri mbi moshėn time do e kisha marrė, por unė kurrė Enverin nuk mund ta shikoja me atė sy, pasi ėshtė 4 vite mė i vogėl se unė. Edhe moshėn time nuk e preferoj pasi do tė ishte i papėrshtashėm.

 

Nėse do e shikonit tė plotė sjelljen tuaj nė kafaz a do tė korrigjonit gjė nė tė?

 

Ndoshta do tė duket se po lavdėroj veten, por mendoj se nuk do tė ndryshoja asgjė. Kam qėnė tėrėsisht vetvetja me tė mirat dhe tė kėqijat. Isha shumė e lumtur qė nuk kemi pasur tutor, pasi kam parė vitin e kaluar se mund tė ketė qėnė ndonjė kafazier kot, por qė ka fituar falė tutorit ose anasjelltas. Unė dua pikė nga vetja ime dhe jo nga tutori, pasi mund tė ndodhė qė ai tė mos jetė gjė.

 

Si e preferoni ju mashkullin ideal?

 

Duhet me qėnė pak i ashpėr. Ndoshta nga qė unė jam disi e ashpėr. Babai im shpesh herė mė thotė se ti Diana nuk do tė martohesh asnjėherė pasi mė thotė se do tė kesh probleme me atė ashpėrsinė tėnde. Ndoshta ka edhe tė drejtė, por duhet tė gjėndet njė person mė i ashpėr se unė. Se po tė jetė mė i butė, i bie qė tė bėjė ligjin gruaja.

 

Pse, Diana nuk ėshtė e dashuruar?

 

Jam e “dashuruar” me Medėn atė kėngėtarin. Kėngėt e tij janė parajsa pėr mua. Kėnga popullore tallava ėshtė mė e preferuar pėr mua. Atė e kėndoj dhe e kėrcej sido qė nuk ėshtė shumė e njohur.

 

Po cili ėshtė njė profesion mė i preferuar pėr ju?

 

Kam hobi bisnesin. Kur merrem me tė mė ecėn pa problem.

 

Po edhe kafazi ishte njė biznes?!...

 

Edhe pėr para mund tė hysh, por pėrpara miqėsisė nuk e ve kurrė paranė. Edhe po ti merrte ato para Enki kurrė nuk do tė mė vinte inat, por them se sikur t’i fitonte ajo i binte qė Albani tė kishte tė drejtė mbi Benin dhe Enki mbi Dianėn. Vetėm se kam thėnė se Zoti ėshtė i madh, dhe ai i din mirė ato punė.  Them pa drojė se ato para qė kam fituar do i ndaj mė Benin.

 

Ti kishe parė njė ėndėrr njė natė mė parė?

 

Po ėshtė e vėrtet qė kam parė njė ėndėrr tė cilėn nuk mund ta them. Ua kam thėnė miqve mė tė mirė tė mi, por nuk dua ta bėj publike. Thjesht e dija se kafazin e kam pasur tė fituar. Atė ditė kam kėnduar, kam kėrcyer, kam dalė nė tarracė, kam folur me banorėt, me regjizorin i cili mė thoshte biles, se “si ėshtė e mundur?!”. Edhe atij i kam thėnė se kafazin e kam tė fituar, pasi kisha njė parandjenjė shumė tė fortė.

 

Ē’ndjeve nė momentin kur u tha se fituesja ėshtė Diana?

 

Unė nuk e di veēse kam parė veten time nė ajėr. Mė peshuan njėrėzit e mij mė tė dashur. Mė pas kontaktin e parė e kam pasur mė babin. Komunikova nė telefon pasi kisha 2 muaj pa i ndjerė zėrin. Ėshtė e vėrtetė se babin nuk e shikoj shpesh pasi punon larg, por komunikoja ēdo ditė.

 

Cili ka qėnė momenti mė i vėshtirė nė kafaz?

 

Kam pasur momente tė vėshtira disa, por mė i vėshtiri ka qėnė kur ka dalė Beni jashtė, pasi u ndjeva shumė keq. Edhe kur doli Gloria thashė qė tashmė i mungon buzėqeshja kafazit.

 

Po mė pas ēfarė ndodhi nė momentin qė dolėt nga kafazi?

 

Sapo u takova me njerėzit mė tė dashur pėrfunduam nė njė festė tė gjatė nė njė pub. Kam tre ditė pa gjumė. Nė fakt krejt rastėsisht pata bėrė publik nr. tim tė celularit, dhe kjo bėri qė nė momentin qė dola nga Kafazi kam pasur 58 mesazhe qė vinin zinxhir, pa pushim. Mė thonin nderove veten, nderove Mirditėn, nderove Veriun etj. Ato vinin nga Durrėsi, Kuēova, Kavaja, nga Vlora ka pasur shumė, por mė shumė ka pasur nga Mirdita, por edhe nga Tropoja, Puka nga pothuajse e gjithė Shqipėria. Me kėtė rast edhe njė herė tė gjithė i falenderoj mė shpirt.

 

Tė gjitha mesazhet pėr karakterin apo edhe ndonjė sensual?

 

Edhe ashtu mund tė ketė pasur. Mė ka bėrė pėrshtypje diēka. Gjithmonė vinte kėtu poshtė njė djalė, unė akoma nuk e kam takuar, do kisha dėshirė ta njihja dhe vinte Medėn nė artopolant tė madh nė makinė, dhe mė thoshte se jam nga Austria, a nuk e mbaj mend mirė. Ai thėrriste se do tė tė marr pėr nuse. Unė  thosha me shaka nga kamera, se nėse po mė shikon X, unė jam e dashuruar me Medėn dhe jo me ty. Shaka. Mė ka marrė njė person nga Shkupi ku mė thoshte se “oj ēikė malsie unė o vdes o do e sjell Medėn pėr ty nė Shkup”. 

 

A ishte brenda parashikimeve tuaja kalimi sot nėpėr Mirditė?

 

Jo sot jo. Unė kam thėnė se do tė shkoj nė vėndim tim nė Mirditė, por nuk e kisha parashikuar se pikėrisht sot. Por mė duhet tė them se atė qė kam ndjerė sot nė Mirditė, kurrė nė jetėn time nuk kam pėr ta ndjerė. Kur mė bėtė ofertėn pėr tė ardhur kėtu, mendova nėse do tė ketė njerėz pėr tė mė pritur.

Mendoja, nėse mirditorėt e kishin apo jo mundėsinė pėr tė ndjekur kafazin, a kanė digitale kaq masivisht? Por kur kam vėnė kėmbėt kėtu, m’u duk se nė Rrėshen kishte ardhur e gjithė Shqipėria. M’u duk vetja disi si Shote Galica, pasi unė nuk jam bėrė e njohur pėr kėngėn, por pėr “burrėrinė”.

Mė ka ardhur mirė. Pėr Mirditėn nuk kam fjalė tė them. Mendoj se njė pritje e tillė nuk i ėshtė bėrė asnjė njeriu deri mė sot. Gjithė Shqipėrinė e falenderoj me shpirt, por veēanėrisht Mirditėn. Nuk ua kthej dot. E pėr mė tepėr kur e mėsova se mė kanė votuar deri dhe njėrėz mė pėrkrahje sociale. I siguroj se e ndjej veten si bijė e tyre

 

 Gloria: Mirdita, e mrekullueshme!...

 

Ju sot ishit nė Mirditė, a keni qėnė ndonjėherė mė parė?

 

Ėshtė hera e parė qė vij nė Mirditė. Nuk e dija se pritja kishte me qenė kaq madhėshtore. Jam shumė, shumė e mahnitur.

 

Ēfar konstatuat kėtu nė pak minuta qė qėndruat?

 

Konstatova se Mirdita ishte vėndi mė mikpritės, njė vėnd i mrekullueshėm me njerėz tė mrekullueshėm.

 

Dhe e fundit kė do tė uronit me kėtė rast?

 

Uroj Dianėn qė fitoi pasi sipas meje fitoi drejtėsia. Jam aq e lumtur sikur ta kisha fituar vetė atė titull. Gjithashtu pėrshėndes grupin tim, Benin Enverin dhe Genin. Dhe kryesorja uroj tė gjithė popullin e Mirditės dhe e falenderoj pėr pritjen qė na bėri.

Biseduan: Gjergj Marku & Aleksandėr Ndoja.

 

 Programi i koncertit

1. Hyrja, instrumentale e performuar nga orkestra burimore dhe e kultivuar nė vitin 1983.

2. ”Jam shqiptar e s’shuhem kurrė” (Fran Preēi, Prena Beleshi

3. “Falmi Zot edhe dy sy” (Bardhok Deda)

4. “Djalit falmeshėndet” (Prena Beleshi)

5. “Instrumentale...” (Llesh Lleshi, Paulin Pali)

6. “Njė tufė Pėllumbash”  (Kol Zefi)

7. Valle: “Mirdita ime” (grupi i valleve)

8. ”Larg m’ke tret moj nanė!” (Arinda Gjoni)

9. Kėnge e Sherif Dervishit

11.”Dardani lirinė fitove”, (Gjin Dona)

10. Duet, (Kastriot Kola, Afėrdita Lala)

12. “Valėt e detit” (Gjovalin Filopati)

13. Prena Beci, kėnga “M’ka qit nana mbrėma njė fli”

14. Instrumentale live nė frymore, Gjovalin Ndreca

15. “Legjenda kosovare” (Fran Preci)

16. “O sa mirė me qenė shqiptar!” (valle, grupi i valleve).

17. “Rrijnė shtatė shkronjat nė 12 male (Kastriot Kola)

18. Gjela Duka, kėnga “njė vocėrrak ngujua nė kullė”

19. “Tash kam met pėr me luajt derėn!”- (Nikollė Preci)

20. Afėrdita Lala, kėnga “Mos m’u idhno”

21. Valle e Kukėsit, pėrshėndetje vėllezėrit Allaraj

22. “Ēifteli o kėnga ime” (Anton Gjoka)

23. Artan Kola, pėrshėndetje me “Dasma malėsore”

24. Duet, Gjin Dona

25. “Xhamadani i trimėrisė” (Mrikė Trumshi, grupi i burrave)

26. “Buzė Valmorit”, (kėnga pėrmbyllėse)

 

Respekt pėr sponsorėt e veprimtarisė nė Tiranė

Sadri Abazi,

Dod Doēi

Bardhok Prenga

Bardhok Jushi

Ndue Shkurti

Pal Tusha

Vladimir Lleshi

Preng Filopati

Bardhok Filopati

Lek Toma

Tonin Topollaj

Falenderim i veēantė dhe pėr drejtuesin e Pallatit tė Sportit “A.Rusi”, sh.a nė Tiranė Perikli Dhales, i cili mundėsoj me ulje tė tarifės pjesėmarrjen e gjerė tė mirditorėve nė kėtė koncert madhėshtor.

 Veprimtari nė tė ardhmen

1. Gudia turistike “Nga Ura e Zogut tek Bjeshkėt e Oroshit”, nė bashkėpunim me Ministrin e Kulturės dhe Turizmit, deputetin e zonės, kompaninė Bechtel-Enka dhe pushtetet vendore tė Rubikut, Rrėshenit dhe Oroshit. Njė nga promocionet mė tė fuqishme tė turizmit natyror, kulturor, historik. (gjatė kėsaj vere)

2. Dita kombėtare e lirikės shqipe (tetor) me poetė kombėtarė, nė bashkėpunim me LSHA.

3. Dita e traditės

4. Njė ekspozitė e pėrbashkėt pikture.

5. ”Mirdita kėndon” me kėngėtarė tė shquar nga Mirdita etnografike.

6. Tur koncertesh nė disa rrethe tė vendit.

7. Personazhe tė shėnuara pėr vitin nė mbyllje nė prag tė Krishtlindjeve, me bashkinė Rrėshen.