REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ

BASHKIA RRĖSHEN

---
Home Keshilli Bashkiak Biznesi ne Mirdite Lajmi i Fundit Shtypi
- Mirdita.net
Prill Rreshen
H M M E P SH D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 16 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

 
Qyteti e territori
>  
 
>  
>  
>  
 
>  
>  
>  
>  
>  
---------
Historiku
COMUNE
> Stafi
> Keshilli Bashkiak
> Gjendja Civile
> Asistenca Sociale
> Arti & Kulture
Sherbime te Qytetarit
> Formularet
> Dokumentacioni per leje dhe sheshe ndertimi
> Njoftime per tendera
 
Si dhe ku Jemi!
>

Shoqatat

> Bankat
> Shendetsia
> Arsimi
>

Ambienti

> Transporti
> Pensioni
> Studentat
> Ansambli Mirdita
> Sporti

 

 
 

 
-

 

Nis nga puna ndėrtimi i rrugės Rrėshen-Urake-Shkup.

Kryetari nė detyrė Gjon Dedaj dhe vullnetari i Paqes Alex Toussant, vizitė nė hapat e parė tė ndėrtimit tė rrugės.

Pershendetje e z. Gjon Dedaj me rastin e largimit nga drejtimi i Bashkise Rreshen...kliko..!

Nuk ka ndodhur asnjėherė qė gjatė njė mandati katėr vjecar qeverisės lokal, nė njė institucion tė kalojnė tre vullnetarė tė Korpusit tė Paqes, qė siē tė gjithė e dine, vijnė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Kjo rastėsi e bukur ka ndodhur nė Bashkinė Rrėshen kur katėr vite mė parė falė kėmbėnguljes sė stafit drejtues tė Bashkisė, nė zyrat e kėtij institucioni u shfaq vullnetari i parė Dan McGinley. Mbase  kishte  qene njė kohė kur Korpusi i Paqes i kishte ftohur mardhėniet me Bashkinė Rrėshen, falė moskorrektesave tė administratės sė mė parshme me kėtė organizėm prestigjos tė krijuar nga Senatori John F. Kennedy, rrėnjėt dhe misioni i tė cilit datojnė qė nga viti 1960, kur nė atė kohė Senatori John F. Kennedy sfidoi studentėt nė Universitetin e Michigan pėr t’i shėrbyer vendit tė tyre nė rrugėn drejt paqes, duke jetuar dhe punuar nė shtetet nė zhvillim. Nga ky frymėzim lindi agjencia e re federale e pėrkushtuar paqes dhe miqėsisė botėrore. Gjatė historisė Korpusi i Paqes i ėshtė pėrshtatur dhe i ėshtė pėrgjigjur nevojave tė kohės. Nė botėn plotė ndryshime, vullnetarėt e Korpusit tė Paqes i janė qasur sfidave nė mėnyrė inovative, me kreativitet, vendosmėri dhe mirėkuptim.

Pas kalimit me sukses tė sprovės sė parė me vullnetarin Dan McGinley, nuk qe aspak e vėshtirė qė Zyra e Korpusit tė Paqes pėr Shqipėrinė tė caktojė vulletarin e rradhės, e cila do tė ishte arkitektja e pa lodhur dhe me shumė angazhime sidomos me tė rinjtė, Kathleen Gustafson. Gjatė qėndrimit pėr dy vite nė Rrėshen, ajo la gjurmė tė pa shlyera nė shumė projekte, por arriti tė mirėpėrgatisė njė numėr tė madh nxėnėsish nė gjuhėn angleze tė cilėt tashmė janė tė gatshėm tė marrin pjesė nė njė organizim tė pėrvitshėm qė bėhet nė USA me fėmijė nga shumė vende tė botės.

I treti nė rradhė qė sapo ka mbėrritur nė Bashkinė Rrėshen ėshtė Alex Toussant nga Ohajo. Toussant 26 vjeēar ka vetėm pak ditė qė ka mbėrritur nė Bashkinė Rrėshen, dhe ėshtė nė fazėn fillestare tė njohjeve me jetėn kėtu, njerezit, qytetin, zakonet etj. Ai ėshtė i specializuar nė fushėn e ekonomisė dhe finacave, ku mė shumė se cdo kund, ne kemi nevojė pėr ndihmė dhe sygjerime.

Amerikanėt e Korpusit tė Paqes, ogur i mirė pėr rrugėt qė kryqėzojnė Rrėshenin.

Katėr vite mė parė kur nė Bashkinė Rrėshen mbėrriti amerikani Dan McGinley, nė luginėn e Fanit mbėrritėn edhe makineritė e para tė firmės amerikane BEACHTEL. Kur puna ishte nė kulmin e saj, dhe mrekullia sapo kishte filluar tė merrte udhė, shfaqet Kathleen Gustafson, e cila bėhet dėshmitare e ndryshimit tė madh, por edhe njė interprete e shquar e asaj ēfar bashkqyetarėt e saj do tė realizonin nė luginėn e Fanit. Tashmė kjo mrekulli ka pėrfunduar, ndėrkohė qė nė horizont ėshtė shfaqur rruga tjetėr qė e vendos pėrfundimisht “Mirditėn nė mes tre kryeqyteteve”. Puna sapo ka nisur nė rrugėn qė do tė lidhė Rrėshenin me Urakėn e mė tej me Burrelin e Shkupin. Traseja ka filluar tė konturohet vende, vende, kryesisht nė fshatin Prosek. Pikėrisht kėtu ka qėnė edhe vizitae parė jashtė qytetit e amerikanit Alex Toussant. Jo vetėm pėr faktin se ai vjen pėr tė shėrbyer nė Rrėshen nė njė kohė me nisjen e punimeve nė kėtė segment tė rėndėsishėm, por edhe pėr faktin tjetėr se mbėshtja pėr ndėrtimin e kėsaj rruge vjen pikėrisht nga amerikanėt  edhe pėrmes Fondit tė Zhvillimit.

I ftuar   nga kryetari nė detyrė z. Gjon Dedaj, Alex Toussant ėshtė njohur me tė dhėnat e kėsaj rruge si edhe me detaje tė tjera historike, kur pikėrisht kjo rrugė ėshtė ndėrtuar pėr herė tė parė nė kohėn e mbretit Zog. Histori rruge qė kishte “vdekur” nga mungesa  e mosdaljes nga uji e njė ure mbi liqenin e Ulzės, pas ndėrtimit tė hidrocentralit, por edhe histori urash tė vdekura siē ėshtė ajo hekurudhore  mbi Tarazh,  e tunelit  pot e vdekur  ku nuk e pati kuurė fatin tė kalonte treni.   

Pikėrisht kėtu, pas nje komenti jo te shkurter  per depozitat e baldes  qe shkonin drejt pikebashkimit te rrugeve te reja te ketij mandati…, per Mirditen Qyteruar Juridikisht  per shkak te perafrimit te moralit shoqeror me Ligjet e kohes, per mundesite reale te kalimit te politikės drejt “pikes pa kthim”  te krimit infrastrukturor te shekullit XX ne kete treve, ne kthjellim per shkak te investimeve te tilla por dhe ato te furnizimit  me Ujė  te cilat do te ringjallin zonen  shumedimensionalisht, per Mirditen peizash bashkohore e bashkues te njesive vendore vend i studimeve arkeologjike pergjate rrugeve te saj natyrore permes kodrave te ulta.

Kryetari nė detyrė z. Gjon Dedaj nė mėnyrė simbolike i ka dorėzuar z. Alex Toussant dokumentin pėrshėndetės pėr administratėn e bashkisė, por edhe pėr tė gjithė opinionin e gjerė publik. Shkarko versionin e plote elektronik.

Z. Dedaj duke i dorėzuar kėtė dokument, shtoi  se   se ndjehem fort me fat qe te mbetem gjithnje i angazhuar per zhvillimin e vendlindjes, do vijoj gjithnje tė jem racional dhe i pabindur perballe  urretjes, prandaj ndaj me Ju Dashurine  per te tre  vullnetaret kolege  qe amerikanizuat te pakten mendimin  e kryetarit te bashkise 2007-2011,  dhe e dorėzoj me besimin “ testamentin e tashem polititik  “ me deshiren qe Ju pasi tė mėsoni mirė gjuhėn shqipe, do tė mund ta pėrktheni kėtė nė nė gjuhėn qė flasin qytetarėt amerikanė dhe te me kritikoni a konfirmoni vetedijen per te bere me te miren  e mundshme pergjate boshtit moral dhe te drejtes se zhvillimit komunitar. Duke vijuar bashkbisedimin z. Dedaj tha se ...me kete ritem ndertimi rrugesh si Rreshen- Kalimash dhe Rreshen –Burrel, ju si vullnetar i radhes  Ju takon te mendoni dhe kontribuoni per fizibilitetin dhe financimin e rruges tjeter Ringjallese hekurudhore Milot - Shkopet – Rreshen,  qe  tunelon Kulmen dhe degezon me nje Stacion modern ne Rreshen   per Kosove dhe Maqedoni, pikerisht ne kete territor qe ne shohim.

Z.  Alex Toussant e ka falenderuar z. Dedaj duke i premtuar se nė njė kohė optimale do tė mėsontė gjuhėn shqipe dhe do tė pėrkthente tė gjithė dokumentin si burim bashkpunimi e mirekuptimi vellazeror.

a.ndoja, a. gega.

30 maj 11