REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ

BASHKIA RRĖSHEN

---
Home Keshilli Bashkiak Biznesi ne Mirdite Lajmi i Fundit Shtypi
- Mirdita.net
Prill Rreshen
H M M E P SH D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 16 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

 
Qyteti e territori
>  
 
>  
>  
>  
 
>  
>  
>  
>  
>  
---------
Historiku
COMUNE
> Stafi
> Keshilli Bashkiak
> Gjendja Civile
> Asistenca Sociale
> Arti & Kulture
Sherbime te Qytetarit
> Formularet
> Dokumentacioni per leje dhe sheshe ndertimi
> Njoftime per tendera
 
Si dhe ku Jemi!
>

Shoqatat

> Bankat
> Shendetsia
> Arsimi
>

Ambienti

> Transporti
> Pensioni
> Studentat
> Ansambli Mirdita
> Sporti

 

 
 

 
-

 

Gjashtė studentė tė Akademisė sė Arteve dhurojnė punimet e tyre ne skulpturė, ku janė skalitur figura mė nė zė tė historisė sonė kombėtare me origjinė nga Mirdita.

Rrėshen. Gjashtė studentė tė Akademisė sė Arteve tė Bukura, pasi kanė punuar me pėrkushtim me muaj tė tėrė, kanė mundur tė ringjallin dhe tė nxjerrin nga pluhuri i harresės disa prej figurave mė tė shquara tė Mirditės, ose qė kanė lidhje direkte apo indirekte me kėtė trevė tė mirnjohur dhe me peshė tė rėndėsishme nė historin e kombit tone. Ata  nuk kanė hezituar qė kėto punime tė tyre t’ja dhurojnė Muzeut Historik tė Mirditės. Studentėt Bernard Lekgegaj, Evis Kabilo, Ariona Memi, Perilkli Hanxhari, Taulant Lici, dhe Bujar Vani, nėn kujdesin e drejt pėr drejtė tė profesorit tė tyre Fatos Kola, kanė realizuar nė material tė fortė skulpturat e Abat Prend Doēit, Nėnė Terezės, Lek Dugagjinit, Dhimitri i Arbrit, atė Ambroz Marlaskaj, Gjon Gazulli, Preng B. Doda, Zefi i Vogėl, Preng M. Prenga dhe Pashko Vasa, skulptura me tė cilat kanė mbrojtur edhe diplomat e tyre.

Njė nismė e tillė ka gjetur mbėshtjen e gjithanshme tė Bashkisė Rrėshen dhe tė muzeut tė kėtij rrethi. Pjetėr Marku drejtor i kėtij muzeu thotė se  nė Muzeun Historik tė Mirditės prej kohėsh po punohet pėtr reabilitimin e tij, pasi prej shumė vitesh ka qėnė lėnė nė mėshirė tė fatit, por me konfirmimin se figurat mė tė shquara tė punuara nga studentėt do tė bėheshin pronė e kėtij muzeu, bashkia Rrėshen intensifikoi punėn dhe pėrkushtimin pėr tė bėrė tė mundur rikostruksionin e hollit ku ato janė vendosur nė njė kohė rekord. Kėshtu dy ditė pėrpara ceremonisė ēdo gjė ka qėnė gati, ndėrkohė vetė studentėt po i jepnin dorėn e fundit punimeve tė tyre.

Ceremonia.

Qindra banorė tė Rrėshenit, sudentė, petagogė, miq te tyre, drejtues tė pushtetit vendor etj, kanė mbushur oborrin para godinės sė Muzeut Historik tė Mirditės. Ka qėnė shefi i kulturės nė Bashkinė Rrėshen z. Dod Pepkolaj i cili ka prezantuar studentėt dhe petagogėt tyre Fatos Kola, Shaqir Veseli, Haxhi Bakalli etj.

z. Nok Mrruku n/kryetari i Bashkisė Rrėshen ka lexuar pėrshėndetjen e z. Gjon Dedaj kryetari i bashkisė nė tė cilėn mes tė tjerash thuhej se “…nė kėtė  klimė te ngrohtė bashėkpunimi tė frytshėm, me lejoni te  falenderoj  Fakultetin e Arteve Pamore dhe Akademine e Arteve,  veēmas petagogun Fatos Kola shoqerues artistik, dhe studentėt autorė tė kėtyre veprave artistike, por  dhe Departamentin  e Kulturės, departament i cili kordinoi dhe solli kėtė veprimtari buruar prej idesė pėr hapjen e  kėsaj ekspozite. Tashmė ky  event  na fton  dhe  kėrkon tė informojė, dokumentojė e pėrhapė kėtė pėrzgjedhje me vlerė tė artistėve tė rinj nė artet pamore, qė  pėr nga origjina e lindjes se tyre, bashkojnė Durrėsin – Beratin – Burrelin dhe Mirditen.

Nė emėr tė grupit tė studentėve ka folur skolptori Benard Lekgegaj, i cili tha se “…udhetimi ynė neper gjurmet e historise nisi tre vjet me pare, ne nje projekt te realizuar nė Muzeun Historik Kombėtar nė Tiranė, ndaj e patėm mė tė lehtė tė rrugėtonim nė kėtė projekt pėr Mirditėn tonė, dhe figurat e ndritura te saj. Dhe jo rastėsisht kėtu takohen luftėtarė e dijetarė, princėr dhe eter shpirtėrore tė grigjės, sikurse janė Nėnė Tereza, Abat Prend Doci, At Ambroz Marlaskaj, Dhimitri, Princi i Arbėrit, Pashko Vasa, Prenge Bibė Doda, Gjon Gazulli, Zef Kol Ndoka, Preng Marka Prenga e Leke Dukagjini, pėr tė na kujtuar historine tonė pellazgo-iliro-arbėrore me riardhje nepermjet veprave te artit.

Ndėrsa piktori i shquar shqiptar z. Naxhi Bakalli, ka evidentuar kontributin figurave tė shquara tė Mirditės, si dhe angazhimin serioz tė studentėve pėr tė na dhėnė punime shumė cilėsore dhe konkuruese.

Mė tej tė pranishmit kanė vizituar sallonin ku janė ekspozuar punimet artistike, ku janė vlerėsuar cilėsia e lartė e tyre.  Kėtu petagogu Fatos Kola, shoqėrues estetik i diplomave ka treguar me detaje pėr punėn dhe pėrkushtimin e studentėve. Ai tha se me kėto skulptura sollėm jetėt e ndritura tė kėtij qytetėrimi. Tė tė risjellėsh figurat e nėpėrkėmbura ėshtė detyrė qytetare. Mė tej z. Kola ka folur gjatė pėr punėn disa mujore tė studentėve dhe kembėnguljen e tyre, duke punuar me orė tė gjata deri sa erdhėm nė realizimin e veprave tė tyre.

Nė fund drejtori i Muzeut Historik tė Mirditės z. Pjetėr Marku tha falenderoj pėrzemėrsisht  studentėt, petagogėt dhe drejtuesit e Akademisė sė Arteve pėr bashkėpunimin njė vjecar me Muzeun. Si specialist nė fushėn e pictures, z. Pjetėr Marku foli gjatė pėr vlerat artistike qė kėta autorė sjellin nė Muzeun e Mirditės, pėr zgjidhjet interesante kompozicionale, pėr karakteret e veqanta, pėr plastikėn dhe psikologjinė e sejcilit prej figurave. Pėr studentėt Bashkia Rrėshen akordoi ēertifikata mirnjohje me motivacion “pėr krijimin dhe realizimin nė skulpturė tė figurave mė tė spikatura tė historisė sė Mirditės”

Aleksandėr Ndoja